Plusy i minusy wynajmu aut

Wypożyczenie samochodu to już nie wymysł bogatych osób, a zupełnie standardowe działanie, na które decyduje się wiele ludzi. Liczba wypożyczalni z roku na rok rośnie, a co za tym idzie, także ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Oczywiście w większości wypadków klientami takich firm są turyści, aczkolwiek osób decydujących się na wynajem auta także w innych wypadkach, również nie brakuje. Bez względu na to, czy potrzebujesz samochodu w celach biznesowych, wyjeżdżasz na rodzinne wakacje, czy po prostu chcesz zaznać sporotwej motoryzacji, warto bliżej poznać temat wynajmu aut. Sprawdź sam, co warto wiedzieć na ten temat!

Kto ma prawo wypożyczyć samochód?

Warunki wypożyczania auta zależne są wyłącznie od konkretnej firmy, na której usługę się zdecydujemy. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa jazdy, a co za tym idzie, także pełnoletność. W niektórych wypadkach restrykcje będą nieco większe. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardziej luksusowym samochodem, wypożyczalnia może wymagać skończonych 19, a niekiedy nawet 23 lat. W innych wypadkach konieczny będzie większy staż prowadzenia samochodu. Obowiązkowy jest również ważny dokument tożsamości, taki jak paszport lub dowód osobisty.

Cena, czyli jak wiele trzeba zapłacić za wynajem auta?

Koszty wynajmu auta w dużej mierze zależne są od tego, na jaką wypożyczalnię się zdecydujemy. Nie bez znaczenia jest także klasa samego samochodu. Pojazdy z segmentu A można wypożyczyć już za kilkadziesiąt złotych za dobę. Kiedy jednak będziemy chcieli postawić na luksusową limuzynę lub sportowy wóz, trzeba będzie liczyć się z wydatkiem, który może sięgać nawet kilku tysięcy złotych za jeden dzień użytkowania takiego auta. Warto wspomnieć o tym, że wraz ze zwiększaniem długości najmu, cena za dobę będzie malała.

Kaucja zwrotna – jak to wygląda?

Kaucja zwrotna to nic innego jak swoistego rodzaju zabezpieczenie wypożyczalni przed ewentualną stratą pieniędzy. Jej kwota jest oczywiście uzależniona od marki, a także modelu pojazdu. Kiedy klient zwróci samochód w stanie takim, w jakim go odebrał, cała kaucja zwrotna zostanie mu oddana. W innym wypadku jednak zostanie ona pomniejszona o koszty ewentualnych uszkodzeń. W jaki sposób wygląda wpłata kaucji? Można to zrobić za pomocą gotówki lub zablokować pieniędzy na karcie kredytowej. Wypożyczenie samochodu bez depozytu to rzadkość i wyłącznie niektóre wypożyczalnie na to pozwalają.

W jaki sposób zarezerwować samochód?

W większości wypadków rezerwacja samochodu jest bardzo prosta, a to, co należy konkretnie zrobić, jest uzależnione od wypożyczalni. W dzisiejszych czasach żyjemy w dobie internetu, dlatego większość firm przechodzi na możliwość rezerwacji online. Niemała część wypożyczalni w dalszym ciągu oferuje jednak także swobodny kontakt telefoniczny oraz przez e-mail, a nawet fax. Jeśli tylko masz na to ochotę, możesz także udać się bezpośrednio do siedziby firmy i tam zdecydować, jaki samochód zarezerwujesz.

Czy wypożyczenie samochodu ma wady?

Wiele osób w dalszym ciągu boi się wypożyczać samochodu. Jeszcze do niedawna rynek ten był bardzo niepewny, a samo działanie wydawało się niebezpieczne. Sytuacja uległą jednak zmianie, a ilość firm jest na tyle duża, że bez problemu można wybrać coś dla siebie. Umowy są jasne i klarowne, a tak zwany prawniczy bełkot po prostu w nich nie występuje. Część osób może stwierdzić, że największą wadą wypożyczania samochodu jest cena takiej usługi. Oczywiście wynajem nie należy do najtańszych, aczkolwiek flota pojazdów w wypożyczalniach jest na tyle duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem samochodu?

Możliwość zwiedzania miasta, wyjazd na wakacje, prezent na ślub czy spełnienie swojego marzenia z dzieciństwa poprzez wynajem sportowego auta to jedynie wierzchołek góry lodowej aspektów, które sprawiają, że wypożyczenie samochodu to świetnie rozwiązanie. Z roku na rok ceny takich ofert są niższe, a możliwość wybrania dowolnego pojazdu to wielki plus. Nie bez znaczenia jest także możliwość wybrania miejsca odbioru oraz zwrotu auta, co dla wielu osób jest niezwykle ważne.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.

Artykuł partnera

Komentarze