Podlascy podatnicy przekazali organizacjom rekordową kwotę z 1 proc. podatku

24 mln zł trafią w tym roku do organizacji pożytku publicznego (OPP) z przekazywanego przez podatników 1 proc. podatku – wynika z wyliczeń podlaskiej KAS. To rekordowa kwota w historii województwa podlaskiego. Od momentu pojawienia się takiej możliwości OPP otrzymały łącznie od podatników z naszego województwa 200 mln zł.

Organizacje pożytku publicznego także w tym roku mają powody do radości. Podlaska KAS podsumowała dane dotyczące przekazywania 1 proc. wynikające z rozliczeń podatkowych za 2020 r. W PIT-ach za ubiegły rok blisko 390 tys. podatników z woj. podlaskiego zdecydowało się przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Biorąc pod uwagę fakt, że rok wcześniej takich osób było 381 tys., o ponad 8 tys. wzrosła liczba podatników – darczyńców.

Wraz ze wzrostem liczby osób wskazujących w swoich zeznaniach obdarowywaną organizację, wzrosła również znacznie, bo o ponad 1,6 mln złotych kwota, którą otrzymały OPP. W PIT-ach za 2019 rok podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 22,4 mln zł, a w zeznaniach za 2020 rok było to już ponad 24 mln zł.

Gdyby każdy rozliczający się podatnik z Podlasia, przekazał 1 proc. swojego podatku, do OPP trafiłoby blisko 26,5 mln zł. Podatnicy przekazali więc 91 proc. pieniędzy, którymi mogli w ramach swojego uprawnienia dysponować. Najwyższa kwota przekazana w tym roku przez jednego podatnika to 95 318 zł.

Łącznie, od momentu kiedy w 2004 r. po raz pierwszy pojawiła się możliwość przekazywania organizacjom pożytku publicznego 1 proc. naszego podatku, OPP otrzymały od mieszkańców woj. podlaskiego 200 mln zł.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze