Łączenie świata biznesu i obronności może przynieść wiele korzyści obu stronom. Przedsiębiorcy z Podlasia mogli zyskać cenną wiedzę na temat funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, ich roli w regionie i potencjalnej współpracy oraz z bliska obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wzięli udział w jednodniowym szkoleniu. Z kolei dla 1. PBOT to doskonała okazja do budowania relacji ze społecznością lokalną i przedstawienia swoich możliwości.
Większość żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej to żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową (TSW). Na co dzień są aktywni na cywilnym rynku pracy, w szkołach i na uczelniach wyższych. Raz w miesiącu odbywają obowiązkowe szkolenie wojskowe w macierzystych pododdziałach. Ponadto raz w roku uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym.
Bardzo istotną kwestią dla żołnierzy OT jest przychylny stosunek ich pracodawców do pełnionej przez nich służby. Aby zapoznać pracodawców ze specyfiką służby w WOT, 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała dla nich jednodniowe szkolenie na terenie twierdzy w Osowcu. W wydarzeniu wzięło udział 14 szefów podlaskich firm, w tym prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.
Przedsiębiorcy mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji oraz szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej, a także jakie korzyści niesie ze sobą obecność żołnierzy OT w społeczeństwie. To nie tylko wzmocnienie potencjału obronnego czy zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie działań przeciwkryzysowych, ale również korzyści dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT.
Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy wprowadziła szereg udogodnień dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT lub AR. Przykładem jest nowa ulga podatkowa, która daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwot od 12 000 zł do 24 000 zł (w zależności od długości pełnienia służby przez pracownika – żołnierza).
Ponadto, podczas ubiegania się o zamówienia publiczne, przedsiębiorca zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy, może skorzystać z preferencyjnego traktowania.
Wartym uwagi jest fakt, że przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy OT, którzy są po raz pierwszy powoływani do służby wojskowej, są zwolnieni z obowiązku wypłaty takim pracownikom odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Została ona zastąpiona wypłacanym przez jednostkę wojskową świadczeniem początkowym w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku.
Na jeden dzień właściciele firm „weszli w buty” terytorialsów. Poznawali sprzęt, którym na co dzień posługują się żołnierze, uczyli się podstaw medycyny pola walki, m.in. zakładania opaski uciskowej czy poruszania się w zróżnicowanych warunkach terenowych. W tunelach na terenie Twierdzy Osowiec mogli sprawdzić, jak działa sprzęt noktowizyjny, który w służbie wykorzystują żołnierze.
Uczestnicy szkolenia mieli także okazję spróbować swoich sił na torze strzeleckim.
Jednym z elementów programu było zapalenie znicza przed pomnikiem Ofiar Mordu Katyńskiego, który znajduje się na terenie twierdzy.
Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie, a dowódca 1. PBOT płk Mieczysław Gurgielewicz wręczył szkolonym certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.
Red. PP / Fot. 1. PBOT