Podlaski gigant niezrównany – zostawia konkurencję w tyle. Mlekovita zgarnia masę nagród

Lider mleczarstwa w Europie Środkowo-Wschodniej w roku jubileuszu 30-lecia licznymi, prestiżowymi nagrodami potwierdza właściwie obrany kierunek rozwoju. Po raz kolejny Grupa Mlekovita zwyciężyła w Rankingu Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Podobnie jak w poprzednich latach, zajęła również 1. miejsce w Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw. Ranking TOP 100 Przedsiębiorców i Producentów z branży mleczarskiej, w którym Mlekovita także zajęła 1. miejsce, wraz z wynikami konkursu Lider Forum z kolejnymi 7 nagrodami dla produktów firmy opublikowało zaś Forum Mleczarskie Handel.

Grupa Mlekovita kolejny rok z rzędu została zwycięzcą XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. To zwycięstwo zapewniła sobie, osiągając w 2021 roku rekordowe ponad 6,3 mld zł przychodu – najwyższe w całym regionie.

– Tym ważniejsza jest ta nagroda, że odbierana w roku jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita. To kolejne świadectwo rozwoju, tego, jak Mlekovita z roku na rok rośnie w siłę – z małej, podobnej do wielu, spółdzielni mleczarskiej przez minione trzy dekady stała się największą grupą mleczarską nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. I ta nagroda jest nie tylko kolejnym potwierdzeniem, że nie spoczywamy na laurach, ale i motywacją do dalszego rozwoju – mówił prezes Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński (na zdjęciu) podczas gali, która odbyła się 17 listopada 2022 r. – Zawsze staramy się być najlepszym partnerem w biznesie, a potrzeby klientów i konsumentów stawiamy na pierwszym miejscu.

Mlekovitę wyróżniono także Nagrodą Specjalną Redakcji Kuriera Porannego „Złota Setka 2021” – wyróżnienie przyznane po raz pierwszy dla firm, które w szczególny sposób w 2021 roku przysłużyły się lokalnej społeczności, zostały docenione za swoją działalność gospodarczą, podjęły niestandardowe działania lub w inny sposób wyróżniły się na tle innych podmiotów gospodarczych, jakie działają w Podlaskiem.

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw to najstarszy tego typu ranking, przedstawiający wiodące firmy z regionu, organizowany przez redakcję „Kuriera Porannego”. Nagradza najprężniejsze firmy i ich menedżerów. Wiele z podlaskich przedsiębiorstw odnosi sukcesy nie tylko na rynku lokalnym, ale zdobywa również rynek krajowy i z powodzeniem konkuruje na różnych kontynentach.

Jedną z ważniejszych imprez w branży mleczarskiej w Polsce są odbywające się od 16 do 19 listopada Targi Mleczarskie Mleko-Expo. Organizowana jest przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Podczas tego wydarzenia spółdzielnie mleczarskie i firmy współpracujące z branżą mleczarską prezentują swoje produkty, jednocześnie promując najlepsze wyroby mleczne i ich producentów. Mlekovita regularnie uczestniczy w tych targach, wspierając w ten sposób profesjonalny wizerunek marki, a jednocześnie zyskując okazję do bezpośrednich spotkań z partnerami handlowymi.

Tradycyjnie uroczystość otwarcia targów Mleko-Expo połączona jest z ogłoszeniem wyników najważniejszych dla rynku mleczarskiego rankingów, przez co stanowi jeden z najistotniejszych momentów całego trzydniowego wydarzenia.

Mlekovita ponownie okazała się najlepsza we wszystkich najważniejszych zestawieniach, tym samym odbierając:

 • nagrodę prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za zajęcie 1. miejsca w rankingu Największych i Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich w 2021 roku, wyłonionych z rankingu opracowywanego przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny;
 • nagrodę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa za zajęcie 1. miejsca wśród największych spółdzielczych eksporterów produktów mleczarskich w 2021 r.;
 • nagrodę specjalną Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich za zajęcie 1. miejsca za wyniki eksportu w 2021 roku;
 • nagrodę Lidera Galanterii Mlecznej w 2021 r. przyznaną przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny.

Podczas ostatniego dnia targów przyznano zaś również wyróżnienia w konkursach na wyróżniającą, wysoką i najwyższą jakość produktów Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego. Uznanie zyskało 8 produktów marki Mlekovita:

 • jogurt Dar Pure mango – banan 250 g,
 • ser pleśniowy la Polle Camembert premium 180 g,
 • Przysmak Góralski mini 160 g,
 • Faruki wędzone 100 g,
 • Kajmak Kuchmistrza czekoladowy 350 g,
 • serek homogenizowany Polski o smaku waniliowym 150 g,
 • śmietanka bez laktozy 30% 330 ml,
 • SBA WPC 80 o smaku czekoladowym 30 g,
 • Polski mix tłuszczowy do smarowania 68% 200 g.

Dodatkowo Mlekovita została wyróżniona Pucharem Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego w konkursie Super Produkt 2022 w kategorii „Nowość” za Wypasione cappuccino 350 g.

Mleko-Expo było też okazją do odebrania laurów konkursu Lider Forum 2022. Pierwsze miejsca zajęły 3 produkty marki Mlekovita, a kolejne 4 znalazły się na podium w swoich kategoriach. Po raz kolejny to Mlekovita jest firmą, która otrzymała najwięcej wyróżnień w konkursie zorganizowanym przez redakcję magazynu „Forum Mleczarskie Handel”. Po najwyższe laury sięgnęły:

 • w kategorii: „Top jakość” – jogurt pitny Dar Pure mango – banan 250 g,
 • w kategorii: „Twarogi i twarożki” – Wypasiony serek śmietankowy 125 g,
 • w kategorii: „Tłuszcze” – masło Polskie 200 g.

Sporo innych produktów znalazło się za to w ścisłej czołówce.

Ponadto redakcja „Forum Mleczarskiego” przygotowała zestawienia TOP 100 Przetwórców i Producentów wg przychodu w Polsce w 2020 i 2021 r. Ranking obejmuje przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem mleka i nie uwzględnia podmiotów zajmujących się wyłącznie skupem i przerzutami mleka lub wyłącznie handlem produktami mleczarskimi. Również w nim Mlekovita okazała się bezdyskusyjnym liderem, znacznie wyprzedzając konkurencję.

Red. PP, fot. mat. pras

Komentarze