Podlaski Uniwersytet Dziecięcy już w 6 miastach w regionie

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD PB) rośnie w siłę. Do Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Sokółki, dołączył szósty samorząd – Augustów. Wczoraj (3 października) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej podpisane zostały umowy o współpracy przy kolejnej edycji – 2019/2020 PUD PB.

Już w listopadzie 340 małych żaków odbierze indeksy i wysłucha pierwszego wykładu inauguracyjnego na Politechnice Białostockiej. W ramach PUD-u uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać się, że nauka może być fascynująca.

W sumie w roku akademickim 2019/2020 zaplanowanych zostało 15 zajęć. Spotkania prowadzić będą oprócz pracowników Politechniki Białostockiej także przedstawiciele partnerów – Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Odrębne zajęcia przygotowuje też jedna z białostockich instytucji kultury.

Ten niezwykły projekt edukacyjny ma już 11 lat. Do tej pory z interaktywnych wykładów i warsztatów skorzystało 1270 małych studentów.

Zdaniem rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa ta inicjatywa idealnie wpisuje się w misje zapisane w Konstytucji dla Nauki.
– Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest doskonałym wyrazem społecznej odpowiedzialności uczelni – mówił rektor podczas wczorajszej uroczystości.

Najlepsza rekomendacja – zadowolone dzieci

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zauważył: Trzeba przyzwyczajać najmłodszych, że mamy bardzo dobre uczelnie w Białymstoku. Wynosząc dobre wrażenia, kiedyś pozostaną tutaj, żeby studiować. Bardzo nam na tym zależy.

Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk zaznaczył: Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to element szerszej współpracy z Politechniką Białostocką, z którą chcemy podpisać umowę ramową. Widzimy pole do wielu wspólnych projektów.

– Największą rekomendacją dla tej inicjatywy są zadowolone dzieci i rodzice, którzy korzystają z oferty tego Uniwersytetu. Z pewnością będziemy kontynuować ten projekt – deklarował zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut, absolwent PB.

Pokazać możliwości życiowe

– W Hajnówce zależy nam, aby uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, a ta inicjatywa Politechniki w stu procentach wpisuje się w to zadanie – mówił zastępca burmistrza Hajnówki Ireneusz Kiendyś.

– Hajnówka ma już na koncie 125 absolwentów PUD, tak jak i Bielsk Podlaski. Patrząc z perspektywy miasta, naszych inteligentnych specjalizacji, nie trzeba czekać aż dziecko pójdzie do szkoły średniej, żeby pokazywać mu, co w życiu można robić, jaką fajną pracę można mieć – tłumaczył Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego.

O innej pozytywnej stronie przedsięwzięcia mówiła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska: Wiem, że te dzieci spotykają się, nie tylko na Facebooku, na Messengerze, poprzez SMSy. To są spotkania w realu, później podtrzymują te kontakty.

–  Program dotyka elementów, które nie tylko mają zainteresować młodych studentów nauką, ale również oddziałują na nich w aspekcie społecznym. Jednym z walorów tego projektu jest nacisk na to, by więzi międzyludzkie były budowane na właściwej płaszczyźnie, co zaprocentuje w przyszłości – tłumaczył prorektor ds. studenckich, opiekun projektu, prof. Jarosław Perszko.

W spotkaniu uczestniczyła także koordynująca Podlaski Uniwersytet Dziecięcy od początku Marta Tomiczek.

Rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpocznie się 17 października. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej. W pozostałych miejscowościach prowadzona będzie przez samorządy, we współpracy ze szkołami.

 

Red. PP, fot. Politechnika Białostocka

Komentarze