Podlaskie firmy informatyczne promują bezpieczny internet

Z badań wynika, że 43 proc. dzieci miało do czynienia z brutalnymi obrazami, 47 proc. miało styczność z treściami zawierającymi nienawiść, a 37 proc. dostęp do informacji o tym, jak popełnić samobójstwo. Jak możemy reagować? Jak uczyć dzieci odpowiedzialnego korzystania z internetu?

Technikum Programistyczne Infotech wraz z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej zorganizowało konferencję oraz warsztaty, które odbyły się w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na szkodliwe zjawiska, takie jak m.in. hejt, patostreaming, sexting czy FOMO.

Jak wyjaśnia pomysłodawczyni wydarzenia, dyrektor Technikum Programistycznego Infotech Katarzyna Kaczyńskam, akcja powstała z myślą o uczniach klas ósmych szkół podstawowych oraz klas pierwszych technikum.

To do nich w głównej mierze kierowane są nasze działania. Chcemy promować pozytywne praktyki i bezpieczny dostęp do sieci. Przede wszystkim jednak, widzimy ogromną potrzebę kształtowania odpowiednich zachowań dzieci i młodzieży w zakresie odpowiedzialnego korzystania z internetu. Jesteśmy przekonani, że jednocząc siły w walce z cyfrową przemocą, możemy działać bardziej efektywnie. Dlatego tak istotna jest współpraca i zaangażowanie różnych instytucji, środowisk i podmiotów w edukowanie, wspieranie i rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród młodszych pokoleń – mówi.

Dzień Bezpiecznego Internetu był obchodzony w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Internetu. Wpisuje się też w kampanię edukacyjną prowadzoną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej: „Klikam z głową #keepCTRL”. Urząd podczas spotkania prowadził bezpłatne warsztaty poświęcone niebezpiecznym praktykom w sieci.

Akcję wsparła też jedna z wiodących firm z branży IT – Infinity Group, której ekspert – Marek Korch, wystąpił podczas konferencji z prezentacją poświęconą współpracy firm Klastra Technologicznego Infotech oraz szkół. Jak podkreśla Web Development Manager z Infinity Group, jako Puszcza Krzemowa mamy niesamowity potencjał programistyczny. Mimo to, powinniśmy już na wczesnym etapie inwestować w cyfrową edukację młodzieży, by potrafiła w sposób zrównoważony korzystać z zasobów sieci.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze