Podlaskie Polregio ma dwa nowe pojazdy

Park taborowy Podlaskiego Zakładu Polregio w Białymstoku powiększył się o dwa pojazdy spalinowe serii SA106. Oficjalne przekazanie oraz prezentacja pojazów miały miejsce na dworcu kolejowym w Białymstoku.

Dwa kolejne spalinowe szynobusy będą obsługiwały połączenia regionalne w województwie podlaskim. Są to pojazdy wyprodukowane przez firmę Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz, a pozyskane przez Polregio od samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

– Likwidacja białych plam transportowych to jeden z najważniejszych celów Polregio. W związku z tym, wraz z samorządem województwa podlaskiego rozbudowujemy ofertę połączeń kolejowych, aby mieszkańcy tego regionu mogli korzystać z naszych pociągów w codziennych dojazdach, np. do szkoły, pracy, do urzędu czy do lekarza. Pojazdy, które od dzisiaj będą służyć tutejszemu zakładowi Polregio, pozwolą nie tylko na realizację tych celów, ale przede wszystkim na podniesienie jakości naszych usług świadczonych w województwie podlaskim – powiedział obecny na wydarzeniu Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.

Szynobusy SA106 są przystosowane do jazdy z prędkością 120 km/h. Posiadają 60 miejsc siedzących. Łącznie może nimi podróżować 170 pasażerów. A przy obecnie obowiązującym reżimie sanitarnym – 120 pasażerów. Wyposażone są m.in. w wygodne fotele, monitoring i klimatyzację. W pojazdach, w części niskopodłogowej, są specjalne miejsca dla podróżnych na wózkach inwalidzkich oraz rampy do ich załadunku.

Pojazdy będzie można spotkać na trasach Białystok – Suwałki, Białystok – Waliły, Białystok – Czeremcha, Białystok – Hajnówka oraz Hajnówka – Siedlce, a już wkrótce, od 1 lipca, również na trasie do Siemianówki.

Polregio to największy przewoźnik pasażerski w Polsce. Codziennie uruchamia ok. 1500 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie, które zatrzymują się na ponad 1900 stacjach w całym kraju. Dzięki dynamicznemu rozwojowi spółki w ostatnich latach z jej usług skorzystało blisko 72 mln pasażerów rocznie. Udział w rynku kolejowych przewozów pasażerskich utrzymuje się na poziomie 27%.

Red. PP, fot. WrotaPodlasia.pl

Komentarze