Ponad trzy miliony złotych na odnawialne źródła energii. Firmy chcą oszczędzać i być bardziej „eko”

Taką dotację otrzyma jedenaście podmiotów: siedem przedsiębiorstw, gmina Lipsk, powiat hajnowski, szpital w Sokółce oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sejnach na inwestycje w „zieloną energię”, z wykorzystaniem na własne potrzeby. Wartość wybranych do dofinansowania projektów to 5,8 mln zł.

Przedsiębiorstwo Ansam II kupi i zamontuje hybrydową instalację OZE (na biomasę – zrębki gałęzi z drzew liściastych i iglastych – i panele fotowoltaiczne) do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, JMP Wózki Widłowe wybuduje mikroinstalację fotowoltaiczną, Ava zamontuje panele fotowoltaiczne, EOL i Augustowianka – pompy ciepła, natomiast Przedsiębiorstwo Kazimierz Cwalina Usługi Handlowo-Transportowe oraz spółka Januszewscy – elektrownię fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej oraz pompy ciepła.

Gmina Lipsk zamontuje instalacje fotowoltaiczne na siedmiu budynkach użyteczności publicznej. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce wybuduje elektrownię fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sejnach zamontuje instalację fotowoltaiczną oraz kotłownię na biomasę.

Dzięki tym inwestycjom wymienione podmioty będą mogły produkować prąd i ciepło z odnawialnych źródeł i tym samym pokryć część potrzeb oraz zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Kolejna korzyść to oczywiście mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Dotacja wyniesie 3,4 mln zł.

Podmioty te wzięły udział w konkursie z Działania 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii (na inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE). Na ten typ projektów dofinansowanie otrzymało już 75 wniosków (łącznie z dzisiejszymi) w tym naborze. Ich wartość wynosi 34,4 mln zł, dofinansowanie – 18,9 mln zł. Projekty kolejnych wnioskodawców są jeszcze oceniane.

Red. PP, źrodło: UMWP, fot. pixabay.com

Komentarze