Porady na oszczędności przy zakładaniu firmy

Założenie firmy jest dość łatwym procesem – można to zrobić bez wychodzenia z domu poprzez wypełnienie online formularza. Nic dziwnego zatem, że sporo osób decyduje się na własny biznes. Zanim podejmiesz ten ważny krok w karierze i zostaniesz przedsiębiorcą, poczytaj, jak możesz zaoszczędzić pieniądze już w pierwszych miesiącach działalności gospodarczej.

Skorzystaj z ulgi na start

Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na ułatwienia przez pierwsze lata prowadzenia biznesu. Na początek skorzystaj z ulgi na start, czyli przez pół roku opłacaj jedynie składkę zdrowotną. Potem przysługuje ci przez dwa lata preferencyjny ZUS, czyli opłacanie składki zdrowotnej i mniejszej składki emerytalne, łącznie ponad 500 zł. Jeśli twoje roczne przychody nie będą przekraczały progu 30-krotności minimalnej płacy za rok ubiegły, to kwalifikujesz się na tzw. mały ZUS, liczony proporcjonalnie od przychodów. By przysługiwało ci to udogodnienie, musisz się do niego zgłosić, wypełniając na początku roku wniosek do ZUS.

Załóż firmę 2. lub kolejnego dnia miesiąca

Nie opłaca się zakładać firmy 1. dnia miesiąca. Ulga na start obejmuje pół roku, w które w przypadku założenia firmy 1. dnia wlicza się już ten miesiąc. Gdy założysz firmę 2. lub każdego kolejnego dnia miesiąca, to bieg pół roku zacznie się dopiero od następnego miesiąca, co pozwoli ci dłużej cieszyć się ulgowymi składkami.

Używaj darmowych programów

Jeśli nie potrzebujesz wyspecjalizowanych narzędzi i software’u, to zamiast wydawać pieniądze na drogie licencje i subskrypcje, poszukaj darmowych zamienników. Do biurowej dokumentacji w małej jednoosobowej firmie wystarczy ci OpenOffice, nie zaś Microsoft Office. Wykorzystuj też darmowe aplikacje do projekt managementu, ochrony antywirusowej, przechowywania danych w chmurze czy zarządzania mailami w skrzynce. Możesz także postawić prostą stronę internetową na darmowym WordPressie.

Zrezygnuj z drukowania

Drukowanie generuje zbędne koszty i nie jest szkodliwe dla środowiska. Faktury nie muszą mieć podpisu, mogą być wystawiane online. To nie tylko oszczędne, ale też wygodne – nie utoniesz w papierach, bo wszystko będziesz przechowywać na komputerze lub w chmurze. Jeśli prowadzisz biznes głównie internetowo, daruj sobie też druk wizytówek czy reklamowych banerów – ogłaszaj swoje usługi w sieci, bo to o wiele bardziej efektywne.

Zatrudnij wirtualną księgową

Jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie zatrudniają pracowników, nie sprzedają towarów i mają dość prostą księgowość, dadzą sobie radę bez zatrudniania drogiego biura księgowego. Wystarczy księgowość online, która jest tania i łatwa w obsłudze. Pakiety miesięczne zaczynają się zazwyczaj od kilkudziesięciu złotych.

Pracuj z domu

Praca zdalna jest aktualnie bardzo popularnym trendem. Pozwala na komfortowe warunki wykonywania zawodu i nie generuje wielu kosztów – nie trzeba wynajmować biura, opłacać za niego rachunków, dojeżdżać codziennie do pracy, jadać na mieście etc. W domu wygospodaruj kącik do pracy z biurkiem. Dzięki takiej wydzielonej przestrzeni, będziesz mógł odliczać jako koszty firmowe część wydatków na czynsz i media, a nawet prywatny kredyt hipoteczny, proporcjonalnie do powierzchni całości mieszkania.

Wybierz skalę podatkową, jeśli nie przysługuje ci karta podatkowa

Wybór formy opodatkowania to ważna decyzja – podejmij ją rozsądnie, bo zmiany można dokonać jedynie na początku roku kalendarzowego. Dla małych biznesów przeznaczone są metody takie jak karta podatkowa czy ryczałt. Karta podatkowa dotyczy jednak tylko wybranych zawodów np. kosmetyczka i fryzjer. Ryczałt zaś nie opłaca się w większości branż, bo jest stały, niezależnie od przychodów, a w dodatku nie daje możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Najlepiej sprawdza się skala podatkowa, czyli podatek obliczany proporcjonalnie od dochodów, który można zmniejszyć przedstawiając firmowe koszty. Podatek liniowy wybierz tylko, gdy planujesz mieć dochody powyżej 85 528 złotych rocznie (przychody minus koszty), bo to próg w skali podatkowej wymuszający zapłatę 32% podatku. W takiej sytuacji lepiej opłacać liniowy podatek, czyli stawkę stałą 19%, niezależną od generowanych dochodów.

Artykuł partnerski

Komentarze