Pospiesz się, limity IKE i IKZE na ten rok niedługo przepadną!

fot. mat. prasowy

Internet, leki, rehabilitacja… to początek listy ulg w podatku dochodowym, w których z powodzeniem można znaleźć oszczędności. Tymczasem jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet do ok. 1 557 złotych, a przy tym odłożyć prawie 5 tysięcy złotych na prywatną emeryturę. To Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, w skrócie IKZE. Trzeba się jednak pospieszyć, ponieważ lada moment szansa na ulgę podatkową za 2016 rok przeminie, a na kolejną trzeba będzie czekać kolejny rok.

Prywatna emerytura

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to jedno z narzędzi, które umożliwia gromadzenie środków na prywatną emeryturę. To konstrukcja, w ramach której oszczędzone środki lokowane są w wybranym instrumencie m.in. na lokatach bankowych, w funduszach inwestycyjnych czy ubezpieczeniach z funduszem kapitałowym.

Wspólnym  dla wszystkich rodzajów IKZE jest ustalony przez prawo maksymalny roczny limit wpłat. Ten może wynosić 1,2 krotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w kraju na dany rok.  W 2016 roku limit ten wynosi maksymalnie 4 866 zł. W każdym roku kwota limitu ogłaszana jest przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Wydaje się, że 4 866 zł to niewiele. Wystarczy jednak skorzystać z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów IKZE, by dowiedzieć się, że regularne oszczędzanie może zaowocować w przyszłości zgromadzeniem budżetu, który na przykład przez dekadę może stanowić potencjalne źródło wypłat prywatnej emerytury, która uzupełni wypłaty z obowiązkowej części systemu emerytalnego.

Ulgi podatkowe co rok

Warto także wziąć pod uwagę kolejną zaletę IKZE, czyli ulgę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Korzyści zależne są od dwóch czynników – wysokości wpłat wniesionych na IKZE w ciągu roku oraz od skali podatkowej. Stąd zakładając, że w 2016 r. został wykorzystany cały limit wpłat, korzyści podatkowe w 2016 roku mogą wynieść:

  • przy opodatkowaniu wg skali progresywnej 32% – nawet do 1557,12 złotych;
  • przy opodatkowaniu wg skali liniowej 19% – nawet do 924,54 złotych;
  • przy opodatkowaniu wg skali progresywnej 18% – nawet do 875,88 złotych.

Warto pamiętać, że ulga dotyczy wyłącznie wpłat dokonanych w danym roku. Osoby, które chciałyby skorzystać z ulgi podatkowej za 2016 r., mają zatem taką możliwość wyłącznie wtedy, jeśli do końca tego roku wpłacą środki na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i dokonają rozliczenia tej kwoty w zeznaniu podatkowym PIT za 2016 r.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze