Postawili na nowoczesny sprzęt, ludzi i innowacyjne zabiegi

W białostockim Centrum Medycznym Noviline wyleczą ból kręgosłupa w ciągu jednego dnia. Metoda discogel to jeden z innowacyjnych zabiegów, które można wykonać w tym ośrodku.

Działające od niespełna półtora roku centrum medyczne przy Fabrycznej to osiem gabinetów lekarskich oraz dwie sale zabiegowe przystosowane do drobnych zabiegów chirurgicznych, wyposażone w nowoczesny sprzęt artroskopowy i laparoskopowy. Centrum dysponuje też własnym oddziałem szpitalnym, o powierzchni 1000 mkw. Sale operacyjne oddziału, zabezpieczone zostały trzema źródłami zasilania energii elektrycznej i wyposażone – zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami – w laminarny napływ powietrza oraz w gazy medyczne (pozwalające leczyć, znieczulać, poprawiać funkcje oddechowe i wspomagające wykonywanie procedur medycznych, ułatwiające rehabilitację oraz fizjoterapię).

W skład oddziału wchodzą również cztery dwu- i trzyosobowe sale pooperacyjne o wysokim standardzie, centralna sterylizatornia i dział farmacji. Nowe centrum to także miejsca pracy – placówka zatrudnia lekarzy specjalistów, anestezjologów i pełną obsadę pielęgniarską.

W szpitalu wykonywane są zabiegi m.in. z zakresu ortopedii, urologii, chirurgii naczyniowej, kardiologii oraz zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ginekologii, laryngologii i urologii. Do najnowszych należy nieinwazyjna terapia dyskopatii – discogel.

– W wielkim skrócie zabieg polega na precyzyjnym podaniu implantu żelowego za pomocą cienkiej igły do dysku międzykręgowego w kręgosłupie. Jest to jedna z niewielu metod bezoperacyjnego leczenia przyczynowego bólu kręgosłupa, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym – tłumaczy doktor Tomasz Dobrzycki (na zdjęciu), wykonujący zabieg w białostockim Centrum Medycznym Noviline.

Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Discogel wypełnia pęknięcia i wzmacnia strukturę krążka, blokuje receptory bólowe i działa przeciwzapalnie. Implant – poprzez wchłanianie wody z dysku międzykręgowego powoduje jego obkurczenie (czyli zmniejszenie objętości), co w większości przypadków skutkuje cofaniem się dysku na swoje anatomiczne miejsce i odbarczenie uciskanych struktur nerwowych. Zabieg operacyjny monitorowany jest za pomocą aparatu RTG, który umożliwia podgląd na ekranie położenia żelowego implantu w czasie rzeczywistym dzięki zawartemu w nim znacznikowi radiologicznemu (wolframu).

Jest wielu pacjentów, którym zabieg może pomóc.

– Najczęściej dotyczy to osób, które doznają tzw. potocznie wypadania dysku – mówi lekarz. – Kolejną grupą są pacjenci, których ból wynika z pęknięcia dysku – wówczas preparat wypełnia mikroszczeliny, co pozwala na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości. Oczywiście każda sytuacja wymaga dokładnej oceny dysków w badaniach obrazowych w korelacji z dolegliwościami bólowymi typowymi dla danego poziomu.

Ale są przypadki, kiedy discogel jest przeciwwskazany, np. w przypadku sekwestracji dysku, czyli oddzieleniu jego fragmentu, jak również w stanach zapalnych dysku.

Kwalifikacja do zabiegu opiera się na dokładnej analizie badania rezonansu magnetycznego chorego odcinka kręgosłupa i badaniu fizykalnym.

– Ważne jest, by rezonans magnetyczny był nie starszy niż trzy miesiące – podkreśla specjalista. – Jeżeli pacjent posiada badania poprzednie, warto jest spróbować ocenić charakter postępu choroby.

Sam zabieg trwa 30-60minut, w zależności od ilości dysków, wymagających zaopatrzenia.

– Preparat w objętości maksymalnie 0,8 ml wprowadzany jest do wnętrza dysku, gdzie formuje się w miękki implant – wyjaśnia Tomasz Dobrzycki. – Miejscowo znieczulana jest jedynie okolica wkłucia igły, pod obrazowaniem rentgenowskim.

Po zabiegu pacjent pozostaje w pozycji leżącej na sali przez około 4-5 godz., a po tym czasie samodzielnie może wyjść do domu. Okres pozabiegowy trwa około 5-6 tyg. Jest to czas potrzebny na uformowanie się żelu we wnętrzu dysku.

– Zalecamy w tym czasie jak najmniejszy wysiłek fizyczny i jak najkrótsze pozostawanie w pozycji siedzącej – mówi lekarz. – W niewielu przypadkach zalecamy dodatkowo zabiegi manualne u fizjoterapeutów.

Zalety metody discogel trudno przecenić: przede wszystkim jest to zabieg nieinwazyjny, przezskórny, wykonywany cienką igłą – co można porównać do zastrzyku wycelowanego w dysk, a to ogranicza wystąpienie poważnych powikłań okołozabiegowych. Kolejne korzyści to brak narkozy ogólnej i procedura jednego dnia – pacjent stawia się do kliniki rano, a po południu już jest w domu.

– Implantacja preparatu discogel nie zamyka drogi operacyjnej usunięcia chorego dysku, natomiast odwrotna kolejność, czyli operacja chorego poziomu kręgosłupa przed implantacją discogel jest przeciwwskazana. Dlatego zawsze, gdy istnieje duża szansa na poprawę stanu zdrowia poprzez przezskórne wstrzyknięcie żelowego implantu, należy rozważyć ten zabieg w pierwszej kolejności – dodaje lekarz.

Centrum Medyczne Noviline jest jedyną w naszym regionie kliniką, która wykonuje zabieg discogel.

Tomasz Dobrzycki jest specjalistą radiologii i diagnostyki obrazowej, absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego specjalność to małoinwazyjne zabiegi przezskórne na kręgosłupie, biopsje oraz szeroko pojęte procedury wewnątrznaczyniowe, wykonywane pod kontrolą toru wizyjnego RTG lub TK. Ma na koncie liczne szkolenia krajowe i zagraniczne z zakresu minimalnie inwazyjnych terapii przeciwbólowych kręgosłupa. Zabiegi DiscoGel wykonuje od 2015 roku – dotychczas wykonał ich blisko 400 (ok. 100 zabiegów rocznie).

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze