Postojowe w Podlaskiem to już kilkadziesiąt wypłaconych milionów

Na konta ponad 790 tysięcy samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych trafiło już łącznie ok. 1,6 mld zł z tytułu świadczenia postojowego. Pomoc ta jest kierowana do przedsiębiorców, u których doszło do przestoju w prowadzeniu działalności w następstwie wystąpienia COVID-19, jak również osób wykonujących umowy zlecenia, o dzieło bądź agencyjne. Świadczenie postojowe dla tej drugiej grupy osób to forma pieniężnego wsparcia, które jest wypłacane z powodu przestoju w działalności zakładu pracy.

Pierwsze wypłaty świadczenia postojowego trafiły na konta 15 kwietnia. W każdym kolejnym tygodniu realizowane są kolejne transze. 27 maja 2020 r. również w całej Polsce, a także naszym regionie pojawiły się na rachunkach bankowych kolejne wypłaty. Liczba zrealizowanych wniosków w województwie podlaskim to ponad 20 tysięcy, na łączną kwotę prawie 40 ml zł – informuje Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Większość wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego, bo aż 91 proc., trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą. Wypłacane jest już także postojowe dla osób, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz. Zdecydowanie najszybciej obsługiwane są te wnioski, które wpłynęły do ZUS online, poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Jeśli wniosek wpłynął pocztą lub został złożony w bezpiecznej strefie do skrzynki, wówczas nie był poddany automatycznej weryfikacji przez system czy też nie został od razu sprawdzony przez pracownika sali obsługi. Takie wnioski zawierają wiele błędów. W takich sytuacjach pracownicy ZUS kontaktują się z wnioskującym w celu ich usunięcia, jednak taka sytuacja sprawia, że procedura załatwienia wniosku wydłuża się.

Zgodnie z przepisami, wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Świadczenie można otrzymać maksymalnie trzy razy. Kolejna wypłata postojowego nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego. Kolejny wniosek można złożyć nawet wówczas, gdy jeszcze nie wpłynęły pieniądze z pierwszego postojowego.

Red. PP, fot. ZUS

Komentarze