Poszukujemy klimatycznych księgarni. Macie ulubioną?

Dzisiaj zwykłe rzeczy są niezwykłe. Odwiedziny magla, zakupy w warzywniaku… nawet wizyta w księgarni. Przesadzam? A kiedy ostatnio byliście w księgarni innej niż Empik? Jeśli ktoś z nas nadal jeszcze czasami sięga po książkę, to kupuje je raczej na Allegro lub w innym sklepie internetowym. Księgarnie są fajne i zaraz Wam to udowodnię. 

W sieci księgarń Book Book możecie zamawiać książki także przez Internet. Dostaniecie tam większe rabaty. Dawny Dom Książki zmienił właściciela i nazwę, ale przyciąga wieloma promocjami. Gdy w antykwariacie na Warszawskiej zapytacie o książkę, której potrzebujecie, a nie można jej już nigdzie kupić, antykwariusze będą Wam jej szukać w całej Polsce. Zadzwonią do Was, gdy znajdą. W księgarni Akcent napijecie się kawy, zjecie ciastko, a nawet obiad. Tam posiedzicie z przyjaciółmi i znajdziecie książki, których nie spotkacie w galeriach handlowych. Mam też dobrą wiadomość dla rodziców. Niebawem w Białymstoku otworzy się nowa księgarnia dla dzieci. Kupicie tam książki z niszowych, mało popularnych wydawnictw. Wnętrze urządzone będzie tak, że dzieciaki z przyjemnością tam posiedzą i pobawią się. Zapraszam Was na spacer po kilku białostockich księgarniach.

Medyczna, rolnicza, prawnicza – księgarnie specjalistyczne

Na początku odwiedziłam jedną z trzech księgarni sieci Book Book znajdujących się na ulicy Warszawskiej, bo znajduje się najbliżej naszej redakcji. Jest to jedna z kilku księgarni „sprofilowanych” w Białymstoku. Dominują w niej książki medyczne. Są jeszcze dwie takie – rolnicza i prawnicza. Księgarnie od lat współpracują z wydawnictwami branżowymi. Dużo łatwiej i taniej znajdziecie tu książki z tych dziedzin. Co ciekawe, możecie zamówić wybraną przez siebie książkę przez sklep internetowy bookbook.pl i odebrać ją bez dodatkowej opłaty za przesyłkę w każdej księgarni sieci Book Book w Białymstoku.

Księgarnia medyczna sieci Book Book na Warszawskiej, fot. L. Dobrowolska
Księgarnia medyczna sieci Book Book na Warszawskiej, fot. L. Dobrowolska
IMG_3419
Księgarnia medyczna sieci Book Book na Warszawskiej, fot. L. Dobrowolska

Znajdą dla Was książkę, której nigdzie nie ma

Antykwariat na ulicy Warszawskiej to już nie jest tylko miejsce ze starymi książkami. Możecie tu zapytać o książkę, której nigdzie nie możecie kupić. Książkę, która nie jest wznawiana, ale bardzo chcecie ją mieć w swoich zbiorach. Pani wpisze Was na listę, weźmie numer telefonu i postara się sprowadzić poszukiwaną pozycję specjalnie dla Was. Do naszego antykwariatu przychodzą stali klienci – opowiada mi sprzedawczyni. – Niektórzy od kilkunastu lat. Są osoby, które przychodzą tu codziennie. Teraz, gdy nasz antykwariat został włączony do sieci Book Book, mamy też sporo nowych pozycji. Jesteśmy więc jednocześnie księgarnią i antykwariatem.

Antykwariat Book Book na ul. Warszawskiej, fot. L. Dobrowolska
Antykwariat Book Book na ul. Warszawskiej, fot. L. Dobrowolska
IMG_3432
Antykwariat Book Book na ul. Warszawskiej, fot. L. Dobrowolska

Akcent – kawa, ciasto i książki pisane przez białostoczan

Dla niektórych białostoczan to legendarne miejsce. Pamiętam tę księgarnię, gdy cała jej przestrzeń zajmowały regały z książkami. Dziś „Akcent” przyciąga białostoczan z kilku powodów. Po pierwsze, można tam nie tylko poczytać, kupić książki, ale także zjeść obiad, słodki deser i wypić aromatyczną kawę. Po drugie, znajdziecie tam książki, jakich z pewnością nie spotkacie w innych księgarniach. Dlaczego? Bo białostocki Akcent sprzedaje unikatowe wydawnictwa lokalnych twórców. Nie tylko pisarzy i poetów. Znalazłam tam książkę  autorstwa Lecha Jerzego Pileckiego – biznesmena związanego z branżą deweloperską. Obok tomik poezji prawnika, Wojciecha Karpińskiego. Sporo jest tam również literatury angielskojęzycznej. W zależności od pory dnia przychodzą do nas różni klienci – opowiada Katarzyna Lubecka – sprzedawca z Akcentu. – Rano bywają u nas zwykle osoby starsze. Często bywają u nas wykładowcy z pobliskiego Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Białymstoku. Popołudniami przychodzą ludzie młodzi. Mamy stałych bywalców. Wiele osób siada u nas z laptopem i pracuje, bo lubi klimat tego miejsca. Staramy się sprzedawać u nas książki, jakich nie spotyka się w sieciowych księgarniach. 

IMG_3441
Katarzyna Lubecka – księgarka w „Akcencie”, fot. L. Dobrowolska
IMG_3439
Książki w „Akcencie”, fot. L. Dobrowolskafot. L. Dobrowolska
IMG_3440
Książki w „Akcencie”, fot. L. Dobrowolska
fot. L. Dobrowolska
Księgarnia „Akcent” – wnętrze, fot. L. Dobrowolska

Zdrowe produkty + książki – wyjątkowa księgarnia ezoteryczna

Wiedzieliście o tym, że w Białymstoku prężnie działa jedno z największych wydawnictw ezoterycznych w Polsce? „Studio Astropsychologii” prowadzi sklep internetowy talizman.pl, a ten stacjonarny ma siedzibę na białostockim Antoniuku. Prócz książek dotyczących diety, feng shui, radiestezji, horoskopów i poradników na temat stylu życia znaleźć tam można talizmany, karty, kamienie naturalne, kryształy, a nawet produkty spożywcze.

IMG_20170411_130659
Księgarnia Talizman, fot. GG
IMG_20170411_130513
Księgarnia Talizman, fot. GG

Księgarnia specjalnie dla dzieci

Na ulicy Grochowej, tuż obok Cepelii, spotkałam księgarską niespodziankę. Jak się dowiedziałam, pod koniec kwietnia będzie tu otwarta pierwsza w Białymstoku księgarnia dla dzieci. Odkryję Wam rąbka tajemnicy. Właściciele księgarni „Trzy kropki” właśnie urządzają wnętrza i szykują dzieciakom świetne miejsce do tego, by mogły przyjść z rodzicami i wybrać sobie książkę. Brakowało nam takiego miejsca w Białymstoku, w którym znajdziemy książki dla dzieci z dobrych, niszowych wydawnictw – opowiada mi właścicielka „Trzech kropek” – Rodzice będą mogli przyjść z pociechami, posiedzieć u nas chwilę i wybrać dla dziecka książkę, jakiej na pewno nie spotkają w supermarketach i sieciowych księgarniach.

IMG_3459
fot. L. Dobrowolska
IMG_3460
Księgarnia „Trzy kropki” – fragment wnętrz, fot. L. Dobrowolska
IMG_3461
Księgarnia „Trzy kropki” – fragment wnętrz, fot. L. Dobrowolska
Komentarze