Potentat inwestuje w kadry. Uczy, płaci za praktyki i zapewnia: Macie u nas pracę

Podlaskie przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, w jakiej działają, borykają się z niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych kadr. Kilka znanych firm postanowiło działać, by wykształcić fachowców, których następnie chętnie zatrudnią. Wśród nich jest znany producent maszyn rolniczych i komunalnych – SaMASZ. Spółka drugi rok z rzędu weszła we współpracę z Branżową Szkołą I stopnia nr 10 w Białymstoku. Uczniowie, którzy zostaną przyjęci do szkoły podczas trwającej do 10 lipca rekrutacji, wybierając specjalności mechatronik bądź operator obrabiarek skrawających, będą odbywać płatne praktyki w zakładzie SaMASZu, a po trzyletniej edukacji otrzymają stałą pracę.

Niedobór fachowców zapewne dotyka wszystkie firmy, bez względu na branże. Taka sytuacja ma miejsce już od dłuższego czasu i trzeba przede wszystkim pracować na markę pracodawcy, żeby przyciągać pracowników z rynku. SaMASZ ciągle się rozwija, firmę tworzą ludzie, a do pracy potrzebujemy fachowców. Dlatego podjęliśmy się już kilka lat temu bliskiej współpracy ze szkołami i uczelniami w celu zapewnienia sobie kadr – mówi Magdalena Siemieńczuk, dyrektor personalna. – Organizujemy m.in. praktyki i staże, a w 2019 roku nawiązaliśmy długofalową współpracę ze Szkołą Branżową I stopnia nr 10 w Białymstoku w ramach kształcenia pracowników młodocianych. To szansa na przygotowanie do pracy i docelowo zatrudnienie w naszej firmie wykwalifikowanych fachowców, gotowych do objęcia stanowisk technicznych od razu po skończonej szkole. Z drugiej strony, połączenie nauki i przygotowania zawodowego w firmie zapewnia płynny start młodym ludziom w dorosłe życie.

Mariusz Mielech, opiekun pracowników młodocianych w SaMASZu, jest zadowolony z praktykantów, którzy z zapałem angażują się w wykonywane zadania. Potwierdza, że uczniowie również są zadowoleni z realizowanych zadań w firmie.

To najlepsze powody do tego, żeby tę współpracę ze szkołą kontynuować, a nawet rozwijać, stąd decyzja na zwiększenie udziału naszej firmy w projekcie. Chcemy z kolejnym rokiem szkolnym zachęcić do nauki zawodu jeszcze większą liczbę przyszłych fachowców – tłumaczy Leszek Szulc, dyrektor ds. produkcji i technologii.

Do tej pory naukę zawodu realizowało w SaMASZu pięciu uczniów mechatroniki. Firma chciałaby, aby od września dołączyli uczniowie w specjalnościach operator obrabiarek skrawających i mechatronik.

Kształcenie pracowników młodocianych to nasza trzyletnia inwestycja w tych młodych ludzi. Staramy się jak najlepiej przygotować ich do wykonywanego zawodu. Jeśli po zakończonej edukacji będą chcieli zostać w SaMASZu, zatrudnienie mają zagwarantowane – podkreśla Magdalena Siemieńczuk.

I zachęca do aplikowania do szkoły branżowej przekonując, że SaMASZ stawia na rozwój firmy jako całości, dynamicznie wchodząc na nowe rynki i poszerzając swoją ofertę maszyn. Rozwój nie byłby możliwy bez ludzi, dlatego tak ważne jest, żeby pracownicy mieli możliwość poszerzania swoich kwalifikacji, pracy z nowoczesnymi technologiami i docelowo zarabiania dobrych pieniędzy.

Wybór szkoły branżowej to dobra decyzja dla tych, którzy chcą z jednej strony mieć zawód w ręku, a z drugiej nie zamykać sobie możliwości dalszego kształcenia. Już w trakcie edukacji można poznać tajniki pracy w zawodzie, zweryfikować pracodawcę i zdecydować, czy obrana ścieżka odpowiada. Warto też dodać, że pracownik młodociany otrzymuje wynagrodzenie, może symboliczne, ale ma to istotne znaczenie w kształtowaniu młodych ludzi, bo są to wypracowane, własne pieniądze – dodaje przedstawicielka SaMASZu.

Pomysłodawcą nawiązania współpracy z Branżową Szkołą I stopnia nr 10 w Białymstoku jest Tadeusz Ożarowski, prezes przedsiębiorstwa ALEX Sp. z o.o. z Kleosina. Projekt koordynuje Klaster Obróbki Metali.

Agnieszka Guzik, wicedyrektor szkoły, podkreśla, że dedykowana przez pracodawcę gwarancja zatrudnienia po ukończeniu szkoły, daje uczniom ogromne poczucie bezpieczeństwa i stabilny fundament do budowania swojej przyszłej drogi zawodowej. Namawia przy tym do składania wniosków online na stronie www.zsbialystok.edu.pl oraz osobiście w budynku szkoły przy ul. Choroszczańskiej 29.

Piotr Walczak

Komentarze