Powody dla których warto dbać o optymalny grafik pracy

Prowadzenie biznesu to nie bułka z masłem. Żeby firma działała jak najefektywniej, trzeba skoordynować działania kilku, kilkunastu czy nawet kilkuset osób. Fakt, że zatrudniasz tylko paru pracowników, nie zwalnia Cię z obowiązku układania dla nich optymalnego harmonogramu pracy. To zadanie jest o wiele ważniejsze niż mogłoby się wydawać, a przy tym wymaga rozeznania w przepisach, sporej dozy kreatywności i poświęcenia wolnego czasu.

Aby maksymalnie uprościć skomplikowany proces tworzenia grafiku pracy, warto wesprzeć się fachowymi narzędziami stworzonymi właśnie w tym celu (np. przez stronę GrafikOptymalny.pl). Poniżej przedstawiamy 4 powody, które powinny przekonać każdego opornego szefa o wadze harmonogramu pracy:

1. Poprawa wizerunku firmy

Nie trzeba być rekinem biznesu, żeby rozumieć, że na postrzeganie marki wpływają naprawdę małe rzeczy. Jeśli pracownicy, klienci i kontrahenci widzą, że firma dba o dobro kadry i przestrzega prawa, odbierają ją jako o profesjonalną, odpowiedzialną, a przede wszystkim godną zaufania. Ma to oczywiście drugą stronę medalu. Lekceważenie podstawowych zasad tworzenia harmonogramu odbija się na wizerunku firmy, a oprócz tego psuje atmosferę pracy i dezorganizuje prowadzone działania.

2. Lojalność pracowników

Ignorując potrzeby własnej kadry, strzelasz sobie w stopę. Jeśli nie będziesz traktował fair swoich pracowników – zwłaszcza tych z dodatkowymi obowiązkami, np. studentów, młodych matek czy osób pracujących na dwa etaty – obróci się to przeciwko Tobie. Staraj się uwzględniać prośby o urlop i brać pod uwagę dyspozycyjność poszczególnych osób. Mierz siły na zamiary – w przeciwnym razie zaleje Cię fala zwolnień lekarskich i branych w ostatniej chwili urlopów na żądanie, a to spowoduje znaczący spadek efektywności.

3. Uniknięcie kar pieniężnych

Nie każdy wie, że łamanie przepisów zapisanych w Kodeksie Pracy wiąże się z ryzykiem nałożenia kary pieniężnej. Jeśli nie masz zamiaru płacić 30 000 złotych za zbyt frywolne działania w tym zakresie, przestrzegaj ustalonych reguł. Prawo określa zarówno długość oraz ilość obowiązkowych odpoczynków, jak i normy godzinowe czy rozliczeniowe.

4. Oszczędność

Kto porządnie prowadzi biznes, ten wie, że zapotrzebowanie na pracowników nie jest zawsze takie samo. Pora roku, przedział godzinowy, nawet warunki pogodowe – wszystko to gra istotną rolę, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z punktem usługowym. Nie mnóż godzin pracy i unikaj jak ognia zmian na zakładkę. W skrócie: optymalizuj koszty, maksymalizuj zyski!

Odsyłamy po dodatkowe porady, jak ułożyć harmonogram czasu pracy i plan urlopów na GrafikOptymalny.pl – można stamtąd porać bezpłatne e-booki z cennymi wskazówkami.

Artykuł partnerski

Komentarze