Pracodawcy chwalą pracowników – żołnierzy. W SaMASZu są z nich bardzo zadowoleni [WIDEO]

SaMASZ to jeden z największych polskich i jeden z czołowych europejskich producentów maszyn rolniczych i komunalnych. To także firma, która zatrudnia żołnierzy Obrony Terytorialnej.

W firmie pracuje siedmiu żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Antoni Stolarski, prezes SaMASZu, mówi o nich:

– Posiadają szeroką wiedzę ogólną, wojskową i techniczną. To moi najlepsi pracownicy.

Jednym z pracowników jest ppor. Marcin Pawłowicz, inżynier logistyki w dziale technologicznym. Ma zarówno najdłuższy staż pracy w SaMASZu wśród żołnierzy OT (10 lat), jaki i najdłuższy staż służby (3 lata). Dzięki służbie w WOT ukończył pierwszą edycję kursu oficerskiego „Agrykola” i został mianowany na stopień podporucznika.

– Przedsiębiorcy w naszym kraju są szefami spółek prawa handlowego polskiego. Według mnie oznacza to, że w misji swoich firm wpisane powinni mieć nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również dbanie o bezpieczeństwo państwa. Wojska Obrony Terytorialnej zapewniają bezpieczeństwo w wymiarze lokalnym – powiedział z kolei Adam Byglewski, wiceprezes Adampolu, która to firma w 2019 r. na poziomie regionalnym wygrała w konkursie „Pracodawca przyjazny WOT”. – Do służby naszych pracowników podchodzimy z powagą, bo mamy świadomość, że ich wiedza czy umiejętności zawsze mogą się przydać. Razem z żołnierzami organizujemy spotkania i namawiamy wspólnie do służby w WOT. Przecież żołnierze, którzy służą w Wojskach Obrony Terytorialnej, wzmacniają potencjał obronny naszego terytorium. Dlatego na pewno warto mieć u siebie ludzi, którzy chcą poświęcić swój prywatny czas, swoją energię, by w razie konieczności służyć wsparciem lokalnym społecznościom.

Połączenie dwóch sfer – pracy i służby – jest fundamentem terytorialnej służby wojskowej. Około 60% żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Jedną z podstawowych korzyści służby w WOT jest rozwój żołnierzy – pracowników na koszt MON. Mowa tu zarówno o kursach (np. prawa jazdy kat. C, operatorów maszyn, pojazdów uprzywilejowanych), ale też o kształtowaniu kompetencji miękkich, niezbędnych w większości zawodów (komunikacji interpersonalnej, umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności, zaangażowania, dyscypliny).

Wojska Obrony Terytorialnej podejmują działania mające na celu kształtowanie pozytywnych relacji z pracodawcami oraz wypracowanie wspólnego systemu
przeciwdziałania ewentualnym problemom na linii praca – służba. W tym celu WOT biorą udział w targach pracy, udostępniają bazę informacyjną dla pracodawców i są otwarte na doskonalenie systemu i wsparcie w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez pracowników i pracodawców.

Red. PP, fot. 1PBOT

Komentarze