Sztuczna inteligencja dla amerykańskich szpitali powstaje w Białymstoku. 60 programistów i wpływowy partner OwnedOutcomes

Gala TangramCare

Ten biznes jest w stu procentach białostocki. OwnedOutcomes ma siedzibę w Białymstoku, a jej założyciele – Wojciech Kozłowski oraz Mariusz Ferenc – to absolwenci Politechniki Białostockiej. To uczelnia, która w ostatnich latach zasłynęła łazikiem marsjańskim. Firmę obok sporego zespołu specjalistów w dziedzinie tworzenia oprogramowania i analizy danych wyróżnia jeden szczególny partner biznesowy.

Pracuje dla Banku Centralnego USA. W czerwcu odwiedziła Białystok

OwnedOutcomes to firma informatyczna tworząca sztuczną inteligencję. Mierzy się z wyzwaniem jakim jest ciągle rosnąca ilość danych w sektorze ochrony zdrowia. Mając zaawansowaną technologię i wystarczająco dużo danych można szukać między nimi powiązań, a nawet przewidywać przyszłe zdarzenia. Firma pracuje na danych z terenu całych Stanów Zjednoczonych.

Dane trafiają w ręce białostockich inżynierów dzięki właścicielce amerykańskiej części firmy. Anita Pramoda to osoba z dużym doświadczeniem w segmencie ochrony zdrowia. Pełniła m.in. kluczowe funkcje w firmie Epic, posiadającej obecnie około 40% elektronicznych danych medycznych w USA. Do tego jest członkiem wielu rad nadzorczych, a także struktur takich jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Właściciele polskiej spółki zaczynali jako pracownicy jednej z grup badawczych w Białymstoku. Szybko jednak zaczęli realizować projekty komercyjne. Dla swojego partnera, posiadającego bardzo cenne dane o amerykańskich pacjentach, stworzyli zaawansowaną platformę Big Data do ich analizy. To dzięki białostoczanom – właściwie zespołowi prawie sześćdziesięciorga programistów – wartość tych informacji wzrosła wielokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z jedną z najbardziej wartościowych biznesowo i medycznie baz danych na świecie.

Jak Ameryka znalazła Białystok? „Przypadek”

O to jak amerykańska firma i jej wpływowa właścicielka trafiła z dnia na dzień na grupę programistów z miejscowości w północno-wschodniej Polsce, zapytaliśmy jednego z pracowników białostockiej firmy.

To tak naprawdę przypadek. Osoby spotkały się „w Internecie”. Jedna ze stron znała dobrze problem, który warto rozwiązać, druga strona znała dobrze technologię, która mogłaby pomóc. – mówi Przedsiebiorczepodlasie.pl Maciej Sawicki, talent manager w OwnedOutcomes – Potem było spotkanie w Białymstoku. Miasto zrobiło na gościach bardzo dobre wrażenie. Zielone, spokojne, z dużym potencjałem intelektualnym. Silna uczelnia techniczna i medyczna. – dodaje.

Wizyta w Białymstoku

Anita Pramoda w czerwcu odwiedziła Białystok. Tajemnicza wizyta nie jest tak tajemnicza jak mogłoby się wydawać. Firma bardzo dba o swoich pracowników. Każdy z nich wysyłany jest m.in. na staż do Las Vegas. Celem wyjazdów jest integracja zespołu rozproszonego w kilku lokalizacjach – USA, Polska i Portoryko. Osoby które wyjeżdżają do Las Vegas biorą udział w spotkaniach z klientami i mogą poznać biznesowe aspekty działania firmy. Przy okazji każdy zaliczy także wyjazd na Wielki Kanion Kolorado. To nie koniec profitów z pracy w białostockim OwnedOutcomes.

W czerwcu zarząd wyłonił zwycięskie zespoły w firmie, a ogłoszenie wyników i gala rozdania nagród odbyła się w białostockim Hotelu Branicki.

Po co najmniej 10 latach pracy to miłe zaskoczenie. Nie spodziewałem się. Firma zatrudnia bardzo wielu młodych zdolnych specjalistów, więc konkurencja była spora. Współpraca z amerykańską firmą daje duże możliwości. W naszym regionie jest mnóstwo zdolnych ludzi i cieszymy się, że możemy wspierać amerykańską służbę zdrowia. Do tego pieniądze są dobre, więc wszyscy są szczęśliwi. – powiedział zaraz po otrzymaniu nagrody „Above and beyond”Adrian Brański, administrator systemów w OwnedOutcomes.

Na brawa kolegów i nagrodę „Connecting the seemingly unrelated” mogł liczyć także Łukasz Wałejko. Za swoją pracę wyróżnienie „Doing well by doing together” otrzymał zespół IMM.

 

Komentarze