Pracownie Orange na Podlasiu!

Dwie podlaskie wioski wygrały w konkursie na Pracownię Orange! Zwycięzcy to wieś Dubiny z gminy Hajnówka oraz Dołubowo z gminy Dziadkowice w powiecie siemiatyckim. Ogromna moblizacja mieszkańców oraz osób wciągniętych do głosowania przyniosła obu wioskom sukces i możliwość korzystania z najnowocześniejszych pracowni multimedialnych.

Nawet w tak małej społeczności, potrafią znaleźć się zapaleńcy, którzy z determinacją i poświęceniem własnego wolnego czasu chcą mieć wpływ na poprawienie sytuacji swej społeczności. Robienie czegoś dla innych przynosi przecież podwójną satysfakcję!

Zgłoszenia do programu przesyłały grupy inicjatywne – kilkuosobowe zespoły osób z miast i wsi do 40 tysięcy mieszkańców, które wspólnie z lokalną instytucją lub organizacją przedstawiały pomysły i plany na wykorzystanie świetlicy z pożytkiem dla społeczności lokalnej.

Jak czytamy na Facebookowym wydarzeniu Głosuję na Pracownię Orange w WTZ w Dołubowie, grupa inicjatywna złożona z 6 osób deklaruje:

  • Zintegrujemy mieszkańców przez pikniki, gry terenowe, turnieje
  • Urządzimy pokazy w kinie plenerowym
  • Przeprowadzimy różne szkolenia i warsztaty
  • Zorganizujemy półkolonie dla dzieci
  • Zaprosimy na wirtualne podróże po świecie
  • Zaangażujemy osoby z niepełnosprawnościami do działań społecznych w Pracowni i będziemy promować wolontariat integracyjny.

Z kolei Dubiny, prowadząc stronę społecznościową na Facebooku pn. Pracownia Orange w Dubinach także na bieżaco zachęcały do głosowania.

pracownie Orange

Dzięki konkursowi, w małych miastach i wsiach w Polsce powstanie 26 nowych świetlic multimedialnych. Wyboru lokalizacji dokonali internauci w plebiscycie, który przez trzy tygodnie toczył się w sieci i prezentował 50 kandydatur wskazanych przez komisję spośród 1018 wniosków. Łącznie oddano w nim ponad 4 mln głosów.

Jak zapewnia organizator:
„Pracownia będzie wyposażona w stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu, drukarkę ze skanerem, konsolę do gier oraz telewizor LCD z funkcją wyświetlania prezentacji i materiałów szkoleniowych. Przestrzeń będzie wyremontowana i komfortowo umeblowana. Zadbamy też o wsparcie techniczne, zabezpieczenia antywirusowe sprzętu, a opiekunom Pracowni zapewnimy merytoryczne wsparcie w postaci warsztatów, szkoleń, tutoriali, webinariów i grantów przez pierwsze 2 lata działalności.”

– Życzę laureatom, aby ich Pracownie były punktem spotkań, wydarzeń i projektów, które pomogą mieszkańcom rozwijać cyfrowe kompetencje na równi z mieszkańcami dużych ośrodków. Podróżując po całym kraju, widzę, jak ważne jest, aby dawać ludziom pozytywny bodziec do zmiany – dla małych miast i wsi są nim Pracownie Orange – mówi Daria Widawska, aktorka, honorowa ambasadorka naszej inicjatywy.

A my życzymy, by wygrana w konkursie umożliwiła lokalnym społecznościom z Dołubowa i Dubin wykorzystać w pełni ten wachlarz możliwości, które dają Pracownie Orange!

Komentarze