Prawo przedsiębiorcy do błędu

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych wprowadza art. 61., na mocy, którego początkujący przedsiębiorca nabył prawo do popełnienia błędu.

Zgodnie z nową regulacją, przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie dłużej niż jeden rok, może uniknąć konsekwencji naruszeń przepisów prawa, w tym podatkowych, związanych z wykonywaną działalnością.

Na skutek wprowadzonej regulacji przedsiębiorca, w stosunku do którego właściwy organ stwierdzi nieprawidłowości lub naruszenia, zostanie wezwany przez ten organ do usunięcia naruszeń oraz ich skutków w wyznaczonym przez organ terminie.

W sytuacji kiedy przedsiębiorca usunie stwierdzone naruszenia oraz ich skutki w terminie, organ, w drodze decyzji, odstąpi od ukarania mandatem lub wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.

Przedsiębiorca wówczas dostanie jedynie pouczenie.

Co więcej, należy zaznaczyć, że z powyższego prawa zgodnie z art. 61. ust 1 ustawy nowelizującej, mogą skorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności po raz pierwszy, jak i przedsiębiorcy, którzy prowadzili firmę wcześniej, ale ją zamknęli lub zawiesili, ale wówczas musi minąć co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności.

Iwona Ptaszyńska, radca prawny / Foto: pixabay.com

Komentarze