Prezes Mlekpolu wśród osób najbardziej wpływowych na polską gospodarkę

Podczas tegorocznej edycji kongresu Impact’20 został zaprezentowany ranking osób, których działanie miało największy wpływ na polską gospodarkę w obecnym roku. W zestawieniu został wyróżniony Edmund Borawski, prezes zarządu SM Mlekpol w Grajewie, który od blisko 40 lat stoi na czele Spółdzielni. Lista obejmuje 200 nazwisk. Wśród nich są najważniejsi polscy i zagraniczni politycy (np. jedynką został wybrany Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, a w pierwszej dziesiątce są choćby Angela Merkel czy Donald Trump). Borawski uplasował się na 85. pozycji. W setce nie ma nikogo, kto operowałby bezpośrednio z terenu województwa podlaskiego. Jedynie w drugiej setce jest Dariusz Sapiński, prezes innej podlaskiej spółdzielni Mleczarskiej – Grupy Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego.

Obecny rok został niemal w całości podporządkowany epidemii koronawirusa. Decyzje rządowe i instytucjonalne, związane ze zwiększającą się liczbą przypadków zakażeń, nie pozostały bez wpływu na polską gospodarkę. Dlatego trudno dziwić się, że ranking został zdominowany przez osoby ze świata polityki.

Twórcy zestawienia uwzględnili również głównych reprezentantów największych firm, które poprzez ważną pozycję na rynku polskim i zagranicznym, zapewniały pracownikom stabilność zatrudnienia, a konsumentom gwarancję dostępności towarów wysokiej jakości i stałość cen.

Jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki jest mleczarstwo, które w okresie pandemicznym, w przeciwieństwie do innych sektorów, zwiększyło produkcję nawet o 3-4 proc. miesięcznie w porównaniu do 2019 r. To również zasługa polskiego potentata z Podlasia – Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, dlatego w rankingu został doceniony Edmund Borawski, prezes Mlekpolu, główny architekt tej potęgi.

– Umieszczenie mnie na liście najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki to powód do dużej dumy i satysfakcji. Chcę jednak podkreślić, że wysokie miejsca w rankingach i zestawieniach branżowych i gospodarczych dla SM Mlekpol, to nie tylko moja zasługa. Podziękowania i wyrazy uznania przekazuję na ręce wszystkich rolników, dostawców, partnerów i pracowników naszej spółdzielni. To dzięki ich ciężkiej pracy i codziennemu zaangażowaniu Mlekpol sukcesywnie się rozwija i zajmuje ważną pozycję w strukturze polskiej gospodarki, będąc jednocześnie liderem polskiego mleczarstwa – komentuje Borawski.

SM Mlekpol to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Asortyment Mlekpolu doceniany jest nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych konsumentów w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Krajach Dalekiego Wschodu. Jako pierwszy podmiot w Polsce osiągnął niemal 2 miliardy skupu mleka – oznacza to, że każdego dnia do Mlekpolu trafia niemal 5,3 miliona litrów surowca.

Pełna lista rankingowa osób najważniejszych dla polskiej gospodarki (uwzględniająca nie tylko pozytywne aspekty) w 2020 roku znajduje się TUTAJ

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze