Private banking – czy konto bankowe musi być drogie?

W oczach pracowniku banku jesteś klientem zamożnym, ale co miesiąc twoje konto jest uszczuplane z tytułu opłat za jego utrzymanie? A może płacisz za obsługę karty płatniczej? W takim razie czas poszukać alternatywy. Sprawdź, czy możesz mieć bezpłatne konto bankowe.

Rachunek bankowy to jeden z podstawowych produktów bankowych, na który decydują się zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Jeżeli twój majątek jest znaczny, to z pewnością posiadasz więcej niż jeden rachunek bankowy. W takiej sytuacji możesz też korzystać z tzw. private banking, czyli bankowości prywatnej – usług oferowanych przez banki zamożnym klientom.

Jeżeli masz rachunki bankowe, ale w ostatnim czasie bank, z usług którego korzystasz zmienił tabelę opłat i prowizji na twoją niekorzyść, to może czas poszukać alternatywy? Okazuje się, że zamożni klienci wcale nie muszą płacić więcej.

Za co nie musisz płacić, korzystając z rachunku bankowego?

Private banking sprowadza się do zindywidualizowanego podejścia, gdy mowa o zarządzaniu majątkiem klienta. Każdy zainteresowany klient musi posiadać konto bankowe. Czy wszystkie usługi oferowane w jego ramach są płatne? Okazuje się, że nie.

Standardem stało się, że banki nie pobierają opłat za założenie rachunku bankowego. Można się o tym przekonać, zaglądając choćby tutaj: https://www.lionsbank.pl/konta. To jednak nie wszystko, bo niektóre banki gwarantują, że klient, który skorzysta z ich oferty, nie zapłaci za:

  • wydanie karty płatniczej,
  • wypłaty z bankomatów (przy czym najczęściej dotyczy to bankomatów w kraju),
  • przelewy w systemie Elixir zlecone przez internet.

Niektóre banki idą o krok dalej. Przykładowo klienci Lion’s Banku, którzy zdecydują się na Konto Lion’s Prime (więcej: https://www.lionsbank.pl/konto-lions-prime), mogą liczyć, że nie zapłacą również za:

  • wypłatę środków z bankomatów za granicą,
  • przelewy europejskie (SEPA), przy czym bank ogranicza ilość darmowych przelewów do dwóch w miesiącu.

W efekcie osoby korzystające z private banking nie tylko mogą liczyć, że otrzymają wsparcie indywidualnego doradcy, lecz także, że nie zapłacą za większość usług oferowanych w ramach rachunku bankowego.

Gdy prowadzisz działalność gospodarczą

Być może mimo posiadania sporego majątku, jesteś osobą przedsiębiorczą, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji nie musiałeś zakładać osobnego rachunku bankowego, z którego dokonywałbyś transakcji związanych wyłącznie z prowadzeniem firmy. Jeżeli poszukujesz tańszego rachunku bankowego niż ten, z którego korzystałeś dotychczas, to powinieneś wziąć pod uwagę, czy z wybranego konta będziesz mógł wykonywać darmowe przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego.

Jako przedsiębiorca masz konkretne obowiązki – co miesiąc musisz opłacać składki i odprowadzać podatek. Niektóre banki pobierają opłaty za wydanie takich zleceń z rachunków dedykowanych klientom indywidualnym.

Jeżeli wybierzesz Konto Lion’s Rentier (więcej: https://www.lionsbank.pl/konto-lions-rentier), to – poza darmowymi przelewami do ZUS-u i urzędu skarbowego – nie zapłacisz również za:

  • utworzenie i realizację zleceń stałych,
  • prowadzenie rachunku bankowego,
  • wydanie i obsługę karty płatniczej przypisanej do tego rachunku bankowego.

Poszukując najtańszego rachunku bankowego, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko wysokość opłat, które będzie naliczał bank, lecz także swoje potrzeby. Opcje, z których nie będziesz korzystał, mogą być płatne.

Bankowość elektroniczna i specjalne rozwiązania dla zamożnych

Czy wiesz, że korzystając z powyższych rachunków bankowych, będziesz mógł znacznie więcej niż tylko zlecić np. wykonanie przelewu? Opracowana bankowość elektroniczna pozwala zarządzać całym majątkiem. Po zalogowaniu się do konta, możesz zarządzać m.in. lokatami, kartami kredytowymi i kredytami odnawialnymi. Jeżeli posiadasz nieruchomości, to również możesz je dodać.

Artykuł sponsorowany

Komentarze