Profesorowie z UMB wśród najbardziej wpływowych w polskiej medycynie i ochronie zdrowia

Przedstawiciele UMB / Foto: UMB

Znamy laureatów Listy STU 2024. Redakcja „Pulsu Medycyny” podczas uroczystej gali w poniedziałek, 17 lutego 2025 r., po raz 22. ogłosiła wyniki prestiżowego rankingu. Lista STU to zestawienia 100 osób, które miały największy wpływ na rozwój polskiej medycyny i systemu ochrony zdrowia w minionym roku. Wyróżnienia zostały przyznane w dwóch kategoriach: medycyna oraz system ochrony zdrowia. Wśród laureatów znalazło się grono profesorów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – i to w obu kategoriach.

Za osobę, która w 2024 roku miała największy wpływ na rozwój polskiej medycyny, jury uznało prof. Mirosława Ząbka, specjalistę neurochirurgii i neurotraumatologii, kierownika Kliniki Neurochirurgii CMKP oraz dyrektora Centrum Gamma Knife w Warszawie. Jego innowacyjne działania, w tym rozwój terapii genowych mózgu, zostały docenione jako przełomowe na skalę światową.

Na liście stu wyróżnionych w tej kategorii nazwisk znalazło się również sześć osób z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. Robert Flisiak (miejsce 18.), prof. Adam Krętowski (miejsce 32.) prof. Irina Kowalska (miejsce 72.), prof. Lucyna Ostrowska (miejsce 86.) i prof. Karol Kamiński (miejsce 90.).

W kategorii system ochrony zdrowia pierwsze miejsce zajęła minister zdrowia Izabela Leszczyna. To powrót szefa resortu zdrowia na podium rankingu po czterech latach. Według jury, jej działania, takie jak m.in. wprowadzenie pakietu rozwiązań „Świadoma, bezpieczna ja”, wpłynęły na wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.

Na liście stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia znalazł się także rektor UMB prof. Marcin Moniuszko (48. miejsce).

Ranking powstaje przy współpracy z ekspertami zaproszonymi przez redakcję „Pulsu Medycyny”, a skład kapituły zmienia się co roku. W tegorocznej edycji kandydatów oceniało 43 jurorów, którzy przyznawali punkty w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2024 roku, wpływ na rozwój polskiej medycyny/systemu ochrony zdrowia oraz siła publicznego oddziaływania. O miejscu w rankingu decydowała łączna liczba uzyskanych punktów (jurorzy przyznawali od 1-10 w każdej z ocenianych kategorii).

Red. PP

Komentarze