Kiedyś angielski, dzisiaj język programowania. Warto zapisać 7-latka na kurs kodowania?

fot. Marcin Zajkowski

Chodziliście na dodatkowe zajęcia z angielskiego? Wielu zapewne odpowie twierdząco. Liczni zaczynali takie kursy już w szkole podstawowej, zanim nauka tego języka stała się obowiązkowa. Rodzice zapisywali nas na angielski, by zapewnić nam „lepszy start”. My, kierując się tymi samymi pobudkami, możemy dziś swoim dzieciom dać coś jeszcze.

Programista potrzebny – dziś i jutro

Programista to zawód przyszłości – słyszymy o tym od pewnego czasu. Nie tylko przyszłości, ponieważ śmiało można uznać, że również teraźniejszości. Dowiadujemy się wszak o licznych ofertach pracy dla specjalistów w tej dziedzinie i o świetnych zarobkach, na które mogą liczyć. Co istotne, nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zmienić. Tak sądzi Marcin Zajkowski, programista, trener programowania w WOW School i współzałożyciel firmy, która stworzyła aplikacje dla firm z całego świata. Jak mówi, nie zapowiada się, aby maszyny były w stanie w szybkim czasie zastąpić czynnik ludzki w zakresie programowania samych siebie.

Kodowanie jest dziś niezbędne nie tylko do działania komputerów. – Skąd nasz telefon wie, ile kroków zrobiliśmy w ciągu dnia? W jaki sposób tworzone i odczytywane są komunikaty na dworcach i w autobusach? Na jakiej zasadzie jesteśmy w stanie bez wykorzystania kontrolerów grać w gry na nowoczesnych konsolach? Marcin Zajkowski bez chwili zastanowienia podaje liczne przykłady tego, jak bardzo nasze otoczenie jest zakodowane. Znaczenie nauki kodowania podkreśla też konstruktor i informatyk, Petros Psyllos uznany przez amerykańskiego Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. r. ż.). Jego prace skupiają się na przetwarzaniu sygnałów, sztucznej inteligencji oraz elektronice. Według niego, co prawda rozwój technologii nie wymaga powszechnej nauki programowania, ale tylko wtedy gdy ograniczymy się do obsługi, konsumpcji nowoczesnych urządzeń. Co innego jeśli chodzi o tworzenie technologii – tutaj umiejętność programowania jest nieodzowna.

fot. WOW School Białystok

Programowanie nie tylko dla programistów – kursy programowania dla dzieci

Zapisując swoje dziecko na kurs angielskiego, niekoniecznie musimy zakładać, że zostanie w przyszłości anglistą. Podobnie jest z kursem kodowania – udział w nim przyda się nie tylko przyszłemu programiście. W branży IT istnieje szereg profesji, w których znajomość programowania jest istotna, pomaga w zrozumieniu tego, z czym jej przedstawiciele mają styczność. Marcin Zajkowski wymienia tu m.in. analityków, architektów planujących proces tworzenia oprogramowania, grafików oraz testerów.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nauka kodowania to także nauka logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz kreatywności. – Wszystkie te cechy są wręcz niezbędne do zwalczania problemów natury programistycznej w codziennej pracy każdego twórcy oprogramowania. Nawet najmłodszego adepta sztuki. – mówi trener WOW School. Młodzi uczestnicy kursów zaczynają rozumieć, że komputer to nie tylko urządzenie biernej konsumpcji treści w postaci gier czy filmów. To narzędzie do rozwiązywania trudnych zadań z matematyki, poznawania zagadnień z geografii z możliwością obejrzenia świata w trójwymiarze czy komunikacji z osobami mówiącymi w innych językach.

Efekt WOW w Białymstoku

Jeśli czytając ten artykuł, zastanawiacie się, gdzie w Białymstoku można uczyć się programowania, podpowiadamy. WOW School działająca w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym to miejsce, w którym odbywają się kursy dla dzieci i młodzieży. Trenerzy, prowadzący tam zajęcia to doświadczeni i aktywni zawodowo programiści, często posiadający własne firmy. Bazują na autorskich programach nauczania, które stale ewoluują – tak by podążać za wszystkimi nowinkami technologicznymi oraz zmieniającą się wiedzą z zakresu edukacji. Uczestnicy zajęć mają okazje do spotkań z najlepszymi programistami, wizyt w dużych technologicznych firmach oraz prezentowania przed szerszą publicznością swoich własnych projektów.

Już niedługo, bo 3 września WOW School wraz z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym zapraszają na warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. Zajęcia będą darmowe i stanowią dobrą okazję do pierwszego spotkania z programowaniem. Rejestrować można się na http://www.wowschool.pl/wydarzenia/wydarzenia-otwarte-dla-wszystkich/pierwsze-spotkanie-z-programowaniem-bialystok-3-09/

 

Komentarze