Przedsiębiorcy dzieciom. Białystok odwiedzi Mikołaj z fińskiego Rovaniemi

Już po raz szósty, na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii Andrzeja Parafiniuka, będącego też prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, do Białegostoku przejdzie prawdziwy Mikołaj z Laponii. Wizyta ta za każdym razem jest okazją do kontynuowania działań prowadzonych pod hasłem „Przedsiębiorcy dzieciom”, pokazujących dobroczynność podlaskich biznesmenów.

Jak co roku, dzięki tej wizycie, chcemy sprawić odrobinę radości dzieciom, które na co dzień mają jej trochę mniej. W tym roku naszą akcją chcemy szczególnie zwrócić uwagę na dzieci z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności zarówno umysłowej, jak i ruchowej – mówi Andrzej Parafiniuk.

Mikołaj spotka się m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”, dziećmi będącymi pod opieką Fundacji „Rodziny Czarneckich” oraz dziećmi z wadami słuchu ze Stowarzyszenia „Decybelek”. Na spotkaniu nie zabraknie też wychowanków Specjalnego Ośrodek Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, który zapewnia edukację i wychowanie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, jak i podopiecznych Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Start”, które prowadzi sekcje sportowe dla osób niepełnosprawnych.

W ramach tej akcji chcemy też pokazać, że akceptujemy te dzieci z ich wszystkimi słabościami, a jednocześnie, że wierzymy w możliwość ich rozwoju, dlatego czynimy wszystko, by tak się działo. Tego dnia, dzięki zaangażowaniu podlaskich przedsiębiorców, łącznie ponad 700 dzieci będzie miało niepowtarzalną okazję bezpośredniego spotkania z Mikołajem, otrzymania od niego prezentu oraz uczestniczenia w przygotowanym dla nich wyjątkowym przedstawieniu, które odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – dodaje Andrzej Parafiniuk.

Prezenty te zostaną wręczone podczas wyjątkowego przedstawienia i spotkania dzieci z Mikołajem w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. W jego organizację zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku

Uwieńczeniem wizyty Mikołaja w Białymstoku będzie zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela ambasady Finlandii w Polsce i prezydenta Białegostoku.

Na tę niecodzienną uroczystość serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta: dzieci i dorosłych w każdym wieku. Wizycie będą towarzyszyły kolorowe dekoracje, liczne występy i wspólne śpiewanie kolęd. To spotkanie jednoczy tysiące mieszkańców aglomeracji białostockiej wokół samych najlepszych uczuć – zachęcają organizatorzy.

Start wydarzenia: niedziela, 2 grudnia, godzina 16.30. Przyjazd Mikołaja i zapalenie światełek na choince miejskiej: około godziny 18.00

Na scenie:
– zespół Winnica pod dyrekcją ks. Wojciecha Trzaski;
– chór studencki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku;
– Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku pod batutą Tomasza Witka;
– Michał Ciruk (Cira),
– wspólne śpiewanie kolęd z mieszkańcami miasta.

Dodatkowo trójka dzieci będzie miała okazję osobiście zadać pytania na scenie Mikołajowi: czy Mikołaj ma psa, kto Mikołajowi przynosi prezenty i co Mikołaj chciałby dostać pod choinkę, czy istnieje ograniczenie prędkości dla sań mikołajowych i czy Mikołaj musiał kiedyś zapłacić mandat za przekroczenie prędkości.

Na takie pytania Mikołaj we własnej osobie odpowiadał w zeszłym roku podczas swojej wizyty w Białymstoku. W tym roku najmłodsi mieszkańcy znów będą mieli okazję osobiście zapytać Mikołaja o nurtujące ich sprawy. Każde dziecko w wieku od 5 do 12 lat, które mieszka w województwie podlaskim, może przesłać swoje pytanie do Mikołaja. Spośród nadesłanych pytań wybrane zostaną te, które dzieci osobiście zadadzą Mikołajowi na scenie 2 grudnia.

Sposoby dostarczenia głosów: formularz na stronie: https://pfrr.pl/mikolaj/

Termin przyjmowania zgłoszeń: 28 listopada 2018 r.

Warto dodać, że 2 grudnia odbędzie się też II Bieg Mikołajkowy, rozgrywany w ramach Pucharu Grand Prix Zwierzyńca 2018. Specjalnym gościem będzie oczywiście najprawdziwszy Joulupukki – Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii.

Start i meta biegu głównego zlokalizowane będą w Parku Zwierzynieckim w okolicach Pomnika Żołnierzy 42-go Pułku Piechoty.

Red. PP, fot. PFRR

Komentarze