Przedsiębiorczość, a Święta

fot. Robert Tarantowicz

SZOK, przeżyłem gdy mój dobry kolega na kilka dni przed świętami powiedział „święta to kit, nie lubię świąt”. Gdy zapytałem dlaczego, odpowiedział mi „…bo to z wielu punktów widzenia nie jest dobry czas i wcale nie jesteśmy lepsi dzięki świętom”. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że obaj obchodzimy Święta Bożego Narodzenia, a nie tylko „święta”, ale…. Zacząłem się nad tym zastanawiać jak zwykle w kontekście przedsiębiorczości. Gdy pojawia się ten czas, nawet najmniej przedsiębiorczy ludzi stają się wyjątkowo przedsiębiorczy. Wiedzą dokładnie jakie są promocje w najpopularniejszych sklepach, ustawiają strategię na prezenty, odhaczają spowiedź w odpowiednim czasie, by przed samymi Świętami nie zawracać sobie tym głowy.

Uwidacznia się prawda, że leniwi ludzie są przedsiębiorczy, bo nie chce im się robić wszystkiego długo, więc tak układają czynności, by zajęły im jak najmniej czasu i aby koszt ich wykonania był jak najniższy. Wobec tego dlaczego to nie jest czas, w którym nie jesteśmy lepsi ? Miejsce parkingowe – „…zajął mi burak, będę jeździł dookoła i na pewno nic nie znajdę”. Ścisk na ruchomych schodach – „…Kurde, nie mogli by podejść do przodu, chyba myślenie boli….?” Wiele takich reakcji można by tu przytaczać, które są znane dla większości z nas. Prawda? A może są to nasze własne reakcje ?

Ale mamy jeszcze jedną szansę – Wigilia. Czy stajemy się lepsi ? Zakładamy wszyscy, że tak. Ale spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytania:

  • Czy tej przedświątecznej przedsiębiorczości coś zostało ?
  • Czy przypominamy sobie, analogicznie do wiedzy na temat promocji, gdzie mamy najsłabszą, a może nawet niedobrą relację ?
  • Czy umiemy powiedzieć „przepraszam” ?
  • Czy mamy energię do zaproponowania „…znajdźmy rozwiązanie, by nasza relacja była lepsza” ?

Święta Bożego Narodzenia są piękne, bądźmy przedsiębiorczy również w ich trakcie.

Ps. Nie traćmy czasu, mamy go niewiele. Opowiadam o tym podczas wywiadu: https://youtu.be/9724JVNKk08

Dział Felietony wspiera Partner Sieńko i Syn Sp. z o.o. Autoryzowany Dealer Volkswagen. Przeczytaj kolejny na  https://przedsiebiorczepodlasie.pl/felietony/  Zdjęcia: Monika Woroniecka – fotografia biznesowa

Komentarze