Dziś i jutro Noc Konfesjonałów. Polski Kościół uruchomił nawet aplikację z rachunkiem sumienia

Była noc muzeów, nocny maraton filmowy i wreszcie noc wyprzedaży. Czas na Noc Konfesjonałów… a nawet dwie noce – w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

Zbiorowa chęć oczyszczenia duszy z przewinień przed Świętami Wielkanocnymi zyskuje na popularności. Na przestrzeni 7 lat liczba kościołów biorących udział w tej inicjatywie w Polsce wzrosła z trzech do niemal dwustu. Akcja była początkowo lokalnym pomysłem szczecińskich kościołów. Z roku na rok zaczęły brać w niej udział świątynie w całej Polsce. Wśród tych 184 kościołów, które włączyły się do akcji w 2016 roku, są dwie białostockie parafie: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz parafia św. Rocha.

Kościoły otwierają się na potrzeby wiernych. Społeczna akcja Noc Konfesjonałów ma pomóc katolikom w skupieniu i refleksji nad własnym życiem. Szczególnie tym zabieganym i zapracowanym, którzy nie mają czasu przyjść do kościoła w ciągu dnia. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy już dawno ze spowiedzi nie korzystali. Albo dla tych, którzy z jakichś powodów wstydzą się rozmawiać z księdzem ze swojej parafii. Ciekawe, że to „spowiednicze poruszenie”, z pozoru wyglądające jak dobrze zaplanowana akcja marketingowa kościoła, cieszy się takim zainteresowaniem.

Białystok,_kosciol_sw._Rocha
Kościół św. Rocha w Białymstoku, fot. Wikipedia

Korzystałam z możliwości spowiedzi podczas Nocy Konfesjonałów już kilka razy. Ustawiam się w długiej kolejce, ale mi to nie przeszkadza. Tworzy się wtedy wśród ludzi specyficzny klimat skupienia i modlitwy. Pracuję w takich godzinach, że nie mogę się wyspowiadać podczas standardowej mszy – opowiada nam Małgorzata.

Pomysłowa akcja ma swoją aplikację z „rachunkiem sumienia”

Akcję przygotowano z rozmysłem. Dla tych, którzy nie często się spowiadają, przygotowano specjalną aplikację na smartfony i tablety z systemem Android. Aplikacja zawiera rachunek sumienia, warunki dobrej spowiedzi, przewodnik „co i jak” w konfesjonale, zbiór popularnych modlitw, często stanowiących przedmiot pokuty, „apteczkę duchową”, katalog kościołów uczestniczących w akcji. Na stronie nockonfesjonalow.pl chętni do spowiedzi znajdą również rachunek sumienia w formie audiobooka i formacie pdf.

noc_k
Aplikacja na Androida, fot. nockonfesjonalow.pl

Noc Konfesjonałów w Białymstoku

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zaprasza wiernych w Wielki Czwartek od godz. 21.00 do 1.00 w nocyW Parafii św. Rocha spowiedź Nocy Konfesjonałów odbędzie się w Wielki Piątek od godz. 20.00 do północy. Księża obiecują, że będą spowiadać „do ostatniego wiernego”.

Komentarze