Przyszłość transportu na ulicach Białegostoku

dav

Cristal – bo tak brzmi jego nazwa – jest w stu procentach elektrycznym, ekonomicznym i w pełni cyfrowym bimodalnym rozwiązaniem dla transportu. Mikrobus projektu i produkcji francuskiej firmy Lohr Industrie z siedzibą w Hangenbieten we Francji, jest wyjątkowym rozwiązaniem z dziedziny elektromobilności. To prawdziwe europejski pojazd, ponieważ różne podzespoły pochodzą z kilku krajów, w tym z Polski. W Białymstoku zresztą – w Białostockim Parku Naukowo – Technologicznym – mieści się siedziba spółki córki francuskiej grupy – Lohr Polska. Jej przedstawiciele zaprosili naszą redakcję na prezentację autobusu, w której wzięli też udział m.in. konsul honorowy Luksemburga Adam Byglewski – przedsiębiorca, wiceprezes Adampolu, władze miasta czy przedstawiciele Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Przyjechała też francuska delegacja firmy Lohr: Marie-José Navarre, Anna Samsonowa oraz prezydent Lohr Polska Jean-Francois Seckinger. Przez dwa dni – 16 i 17 maja – Cristal był widoczny na białostockich ulicach, a mieszkańcy mieli możliwość bezpłatnych przejażdżek.

Cristal, o gabarytach zbliżonych do samochodu osobowego, może być uzupełnieniem form transportu masowego, zapewniając obsługę na ostatnich odcinkach podróży pasażerów i nie tylko, adaptując się zarówno w korkach, jak i ciasnych uliczkach.

Przedstawicielka francuskiej delegacji Lohr Industrie w nawiązaniu do zaprezentowanego produktu odniosła się do tak istotnych kwestii jak wspieranie rozwijania technologii mających na celu poprawienie jakości naszego powietrza.

W spektrum historycznych działań naszej grupy i jej sukcesów w dziedzinie transportu, Cristal stanowi nowy krok w kierunku przyszłości mobilności. Jest on europejskim produktem, którego strategiczne komponenty wyprodukowane zostały przez dwie polskie firmy Astromal oraz Nordglass – powiedziała Marie-José Navarre.

Z bezpłatnych przejazdów elektrycznym mikrobusem wszyscy białostoczanie mogli korzystać przez dwa dni: w czwartek (16 maja), w godzinach od 15.30 do 20.30, i w piątek (17 maja) w godzinach 12.00 – 17.00 , co 30 minut. Trasa przebiegała następującymi ulicami: Legionowa (przystanek: Pałac Branickich) – al. J. Piłsudskiego – H. Sienkiewicza – I. Malmeda – Lipowa – Św. Rocha – Kardynała St. Wyszyńskiego – Prezydenta R. Kaczorowskiego – Legionowa (przystanek: Pałac Branickich)

W pełni elektryczny, ekonomiczny i cyfrowy Cristal o zerowej emisji CO2 oraz gazów cieplarnianych, idealnie wpasowuje się nie tylko w aleję Piłsudskiego, ale i w nieużywane dotąd do transportu publicznego ulice, takie jak Św. Rocha. Czy zagości na stałe na białostockich ulicach? Jeśli tak, to nie nastąpi to szybko. Bowiem nawet sama seryjna produkcja pojazdu ruszy dopiero w 2022 roku. Na pewno jest to jednak propozycja warta uwagi już teraz.

Co przy tym istotne, Cristal jest pomysłem, który może zainteresować również prywatne przedsiębiorstwa – chcące się wyróżnić i podkreślić swoją nowoczesność. Działa bowiem też w trybie samochodowym, może być prowadzony przez kierowcę posiadającego prawo jazdy kategorii B. Tutaj promień skrętu wynosi zaledwie 5,2 m, a prędkość maksymalna – do 70 km/h.

Cristal jest komfortowym, bezpiecznym i w pełni przystosowanym do przewozu osób o zmniejszonej sprawności ruchowej mikrobusem. W trybie autobusowym rozwija maksymalną prędkość 40 km/h, zaś jedna kabina może pomieścić do 22 osób stojących. System umożliwia łączenie od dwóch do czterech pojazdów ze sobą, prowadzonych przez jednego kierowcę znajdującego się w pierwszej kabinie, a także umożliwia elastyczne planowanie tras oraz informację na temat rezerwacji w czasie rzeczywistym dostępnym ze smartfonów. Zainstalowane baterie wystarczają na cały dzień pracy, dając tym samym zasięg rządu około 120 kilometrów.

Lohr to prywatna francuska grupa z siedzibą w Alzacji niedaleko Strasburga. Od ponad 50 lat jest światowym specjalistą w zakresie projektowania, produkcji i marketingu systemów transportu towarów i ludzi. Z roku na rok umacnia swoją pozycję lidera na rynku pojazdów do transportu samochodów, rozwija innowacyjną działalność piggyback i promuje projekty na rzecz zrównoważonej mobilności. Obecnie Lohr Group zatrudnia ponad 2000 pracowników na całym świecie, w tym 120 inżynierów, techników oraz pracowników fabryk w Turcji, Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku.

Na polskim rynku sukcesywnie rozwija się polska firma córka spółki Lohr – Lohr Polska z siedzibą w Białostockim Parku Naukowo – Technologicznym oraz zakładem produkcyjnym w Zaściankach. Obecnie zatrudnia ponad 30 wykwalifikowanych lokalnych pracowników: inżynierów, spawaczy, ślusarzy, mechaników oraz kontrolerów jakości. Firma nieustannie poszerza szeregi swojej kadry, inwestując jednocześnie w doszkalanie swoich obecnych pracowników. Przedsiębiorstwo od momentu powstania zajmowała się produkcją części do autotransporterów oraz ich renowacją, a także wykonywaniem zabudów na samochodach ciężarowych. W ostatnich latach poszerzyła swoją ofertę o projektowanie konstrukcji dla firm zewnętrznych, wykonywania oprzyrządowania i prototypów oraz konstrukcji stalowych.

Piotr Walczak

Komentarze