Pyszna kawa w biurze – wybieramy ekspres

Many cups of coffee on wooden background, top view. Ideas communication corporate. Planning business concept. Top view, flat lay style, toned

Zakup dobrego ekspresu do kawy nie jest rzeczą łatwą. Różnorodność modeli oraz ich rozpiętość cenowa w sklepach jest ogromna, dlatego dokonanie wyboru często bywa problematyczne. Ważne jest to, aby przemyśleć, jaki ekspres będzie w naszej firmie najbardziej użyteczny, ile osób będzie z niego korzystało oraz ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup.

Ekspresy do kawy możemy podzielić na 3 kategorie, które uzależnione są od rodzaju parzenia napoju. Wyróżnia się zatem ekspresy przelewowe, kapsułkowe oraz ciśnieniowe.

Ekspresy przelewowe

Są to urządzenia bardzo tanie i proste w użyciu, wyposażone w płytę grzewczą, która utrzymuje stałą temperaturę kawy. Modele tego typu przygotowują jednorazowo kilka filiżanek kawy. W odróżnieniu od ekspresów ciśnieniowych kawa parzona jest tutaj za pomocą wrzącej wody, która wlewana jest prosto do pojemnika ze zmielonymi ziarnami. Warto wiedzieć, że urządzenia przelewowe nie posiadają opcji łączenia kawy z mlekiem, nie jest to zatem opcja dla entuzjastów aromatycznego cappuccino. Także sam proces parzenia kawy jest długotrwały i pracochłonny. Do każdego parzenia należy użyć papierowego filtra, a urządzenie akceptuje jedynie mielone ziarna. Jest to dobra opcja do małych biur oraz przedsiębiorców dysponujących ograniczonym budżetem.

Ekspresy na kapsułki

To druga kategoria urządzeń służących do parzenia kawy. Są one bardzo proste i wygodne w użyciu, ponieważ kapsułki zawierają odpowiednią ilość kawy do zaparzenia, wystarczy więc jedynie umieścić w maszynie kapsułkę o odpowiednim smaku i po kilku chwilach można rozkoszować się smakiem aromatycznej kawy. Wiele modeli pozwala na przygotowanie także herbaty lub gorącej czekolady. Fanów kawy z mlekiem ucieszy fakt, że na rynku dostępne są kapsułki ze sproszkowanym mlekiem. Ponadto niektóre modele posiadają dyszę do pienienia mleka. Warto wiedzieć, że do danego ekspresu tego typu pasują jedynie kapsułki jednej marki (która je produkuje). Cena tego typu urządzeń jest bardzo niska, aczkolwiek koszt jednej kapsułki jest stosunkowo wyższy niż w przypadku filiżanki kawy z innego ekspresu. Modele te dobrze sprawdzą się w biurach, w których zatrudnia się niewielu pracowników lub też takich, gdzie kawę serwuje się klientom okazjonalnie.

Ekspresy ciśnieniowe

Pomimo wysokiej ceny, jest to najlepszy wybór dla osób ceniących jakość oraz dla biur o większej liczbie pracowników, czy też klientów. Do zaparzenia kawy urządzenia te wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec przelewana do filiżanki. Wybrane modele posiadają wbudowany młynek oraz dyszę do spieniania mleka, dzięki którym można szybko przyrządzić zarówno espresso, jak i doskonałe latte lub nawet macchiato, a wszystko to dostępne jest za przyciśnięciem jednego guzika. Ekspres sam wymierza właściwą porcję kawy, podaje spienione mleko oraz dolewa świeżo zaparzoną kawę, ma także możliwość przygotowania dwóch kaw na raz. Dzięki tekstowym lub graficznym wyświetlaczom obsługa urdządzenia jest bardzo prosta. Ekspres informuje o konieczności dolania wody czy opróżnienia pojemnika na fusy. Większość modeli wyświetla komunikaty o statusach konserwacji (odkamienianie, czyszczenie). Nowoczesna technologia pozwala na dostosowanie napojów kawowych do własnych preferencji (moc napoju, jego ilość, temperatura).

Wszystkie ekspresy do kawy do biura, niezależnie od rodzaju parzenia napoju, mają swoje zalety. W wyborze kierować się należy nie tylko własnymi potrzebami, ale też złotą zasadą, mówiącą, że im więcej kaw dziennie potrzebujemy parzyć, tym droższy model powinniśmy wybrać.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze