Radosław Świeńciński: Zawsze uwielbiałem złoto

Od ponad dziewięciu lat prowadzi w Białymstoku Pracownię Złotniczą Radosław Świeńciński RS Jubiler. Postanowił zostać złotnikiem, bo – jak sam przyznaje – od najmłodszych lat ciągnęło go do błyskotek i biżuterii. Dziś jest znanym rzemieślnikiem i swój zawód traktuje nie tylko w kategoriach pracy, ale przede wszystkim pasji. Firmę tworzą jeszcze, żona, brat i mama. Zyskali już renomę nie tylko na podlaskim rynku, ale również w innych częściach Polski.

Nie poszedłem w ślady ojca, który prowadzi firmę w branży motoryzacyjnej, choć uwielbiam samochody, skończyłem nawet najpierw technikum mechaniczne – uśmiecha się Radosław Świeńciński. – Wybór mojej drogi zawodowej, a właściwie to życiowej, poszedł w kierunku złotnictwa. Złoto czy diamenty zawsze mi się podobały, fascynowały, interesowały. Właściwie to mama rozbudziła we mnie te pasje. Okazało się, że sprawdzam się w tym fachu, więc postanowiłem założyć własny biznes. I tak już działa on od blisko 10 lat.

Przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej pan Radosław uczył się na złotnika, zdobywając następnie tytuł czeladniczy. Zaczynał sam, z czasem dołączyła do niego rodzina – żona, mama i brat. Ponieważ zamówień i pracy przybywa, w najbliższym czasie planuje zatrudnić jeszcze jednego fachowca.

Zaczynaliśmy od produkcji obrączek i jest to nasz priorytet – mówi Radosław Świeńciński. – Od czterech lat produkujemy również pierścionki z diamentami, cieszą się one zresztą rosnącą popularnością. Mamy największy wybór w regionie. Obecnie w ofercie posiadamy przeszło 500 modeli takich pierścionków i ta liczba sukcesywnie rośnie. Projektujemy je w programie 3D, dzięki czemu wszelkie wzory, detale są idealnie odwzorowane w końcowym produkcie. Po wydruku wszystkie pierścionki wykonujemy ręcznie – od początku do końca.

Pracownia Złotnicza RS Jubiler mieści się przy ulicy Wyszyńskiego 6A, w lokalu nr 23 w Białymstoku. To właśnie tutaj znajdziemy wyroby pana Radosława: obrączki ślubne, pierścionki na różne okazje, biżuterię wykonywaną pod indywidualne zamówienia.

Od lat rzetelnie pracujemy na dobrą markę całej naszej firmy. Oferujemy unikatowe produkty jubilerskie na światowym poziomie. Pierścionki i obrączki wykonujemy z mistrzowską precyzją z materiałów najwyższej jakości. Także według indywidualnych projektów. Wszystkie osadzane kamienie posiadają certyfikat potwierdzający ich autentyczność – wyjaśnia złotnik.

Rosnąca renoma spowodowała, że nasz rozmówca postanowił wyjść poza białostocki rynek. Od kilku lat uczestniczy w branżowych targach na terenie całego kraju, po których zawsze wzrasta liczba partnerów biznesowych. Śmiało można powiedzieć, że produkty z Białegostoku są już uznaną marką w branży złotniczej.

Nasze wyroby sprzedajemy do innych sklepów praktycznie we wszystkich województwach – dodaje pan Radosław.

To co wyróżnia jego pracownię, to dbałość o klienta. Jakość obrączek i pierścionków to jedno. Ważne jest również zapewnienie nabywcom ich późniejszego serwisu – polerowania, zwiększania czy zmniejszania.

Nie ma takich sytuacji, że ktoś od nas wychodzi niezadowolony – podkreśla Świeńciński. – Nie dopuszczamy do tego. Na markę pracuje się przecież latami, a bardzo łatwo jest spaść z piedestału przez zaniedbania. Dlatego uczciwość, rzetelność i elastyczność z naszej strony, a do tego utrzymanie niezmiennie wysokiej jakości naszych produktów bierzemy sobie głęboko do serca.

Co się kryje pod określeniem „jakość” w firmie pana Radosława?

Na pewno produkcja obrączek bezszwowych. Wyrabiane są one jedną z najdroższych, ale jednocześnie najlepszych metod, dzięki czemu w przyszłości można je zwiększać czy zmniejszać dowolną liczbę razy. Nie ma ryzyka, że pojawią się jakiekolwiek pęknięcia – tłumaczy. – Z kolei kamienie szlachetne do pierścionków sprowadzamy z Antwerpii, gdzie sami jeździmy po nie z bratem. Przed zakupem selekcjonujemy je. Nie bierzemy tego, co ktoś chce nam sprzedać, a wybieramy konkretnie to, co sami chcemy kupić.

Choć wybór w RS jest duży, okazuje się, że klienci mimo wszystko najczęściej wybierają klasykę. Dlaczego? Ponieważ jest ponadczasowa, bezproblemowa w kwestii serwisu i konserwacji i chyba jednak to właśnie klasyczna biżuteria najładniej prezentuje się na palcach.

Informacje o Pracowni Złotniczej RS Jubiler można znaleźć na stronie www.rszlotnik.pl

Piotr Walczak

Komentarze