Ranking innowacyjności: województwo podlaskie utrzymało pozycję. W czym tkwi nasz potencjał?

W rankingu „Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów” województwo podlaskie zajęło 13. miejsce, utrzymując tym samym identyczną pozycję jak w roku ubiegłym.

Jak można przeczytać w raporcie: „Rozwojowi potencjału innowacyjnego Podlasia może sprzyjać systematycznie rosnący i wyższy niż średnia krajowa odsetek instytucji działających na rzecz innowacji. Doskonałym przykładem są tu Białostocki Park Naukowo-Technologiczny czy Park Naukowo-Technologicznym Polska – Wschód w Suwałkach. Rośnie również liczba jednostek badawczo – rozwojowych (choć wciąż pozostaje poniżej średniej dla kraju), relatywnie wysoka pozostaje również liczba studentów (9. miejsce w zestawieniu).

Niektóre wskaźniki świadczące o potencjale innowacyjnym takie jak np. liczba podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową czy udział nowo zarejestrowanych podmiotów sektora kreatywnego w ogólnej liczbie firm, są w podlaskim na lepszym poziomie niż w części województw ulokowanych w rankingu znacznie wyżej.

Wysoki stopień wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach (wyższy niż średnia krajowa odsetek firm otrzymujących zamówienia online) również świadczy o otwartości regionu na nowoczesne rozwiązania.”

Relatywnie słabiej według raportu prezentuje się w województwie wydajność pracy. Jak komentują eksperci Banku Millennium jest to przynajmniej częściowo wynik specyficznej struktury gospodarki regionu, o dużym udziale mało zaawansowanych technologicznie branż takich jak rolnictwo czy przemysł spożywczy.

Udział przychodów ze sprzedaży produktów firm zaliczanych do kategorii wysokiej i średnio – wysokiej techniki można zaliczyć do jednych z najniższych w kraju. Rozwój potencjału regionu może także ograniczać spadający udział przedsiębiorstw inwestujących w działalność innowacyjną, szczególnie w sektorze usług, oraz nieduża liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego, które mogą być nośnikiem nowatorskich rozwiązań.

Według rankingu „Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów” w czołówce najbardziej innowacyjnych województw pozostają duże ośrodki biznesowe i akademickie – mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Zaskoczeniem są jednak wyniki mniejszych województw. Przykładowo Lubelszczyzna w ciągu ostatnich 5 lat najbardziej poprawiła swój potencjał innowacyjny. Pozytywnie wyróżnia się też województwo łódzkie, które awansowało na 7. miejsce w rankingu. Motorem rozwoju innowacyjności, oprócz wykształconej kadry, wydatków na badania i rozwój oraz liczby patentów, są także zaufanie i współpraca w regionach.

– W raporcie „Indeks Millennium 2019” uwidocznił się wpływ zaufania i współpracy regionalnej na wzrost potencjału gospodarczego i innowacyjnego. Województwa, w których firmy współpracują ze sobą, osiągają lepsze wyniki w innowacyjności. Lubelszczyzna i Podkarpacie to doskonałe przykłady regionów, w których potencjał innowacyjności jest wyższy niż siła ich gospodarki mierzona udziałem wytworzonego PKB. Nieprzypadkowo są to również regiony, w których odsetek firm współpracujących ze sobą na rzecz innowacyjności jest najwyższy. – komentuje Grzegorz Maliszewski. – Zaufanie wyzwala potencjał dający wymierne korzyści bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku regionów, które nie są dużymi ośrodkami gospodarczymi, przez co nie dysponują zniewalającymi zasobami finansowymi. Pokazuje to jak istotne jest budowanie zaufania i kultury współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu innowacyjności – przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczo – rozwojowymi, władzą lokalną i centralną.

 

„Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów” jest autorskim badaniem opracowanym przez Bank Millennium z wykorzystaniem ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Wyniki rankingu powstały z sumowania wyników w 5 kategoriach, które według ekspertów Banku w największym stopniu wpływają na potencjał innowacyjności regionów. Są to: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój (B+R), liczba studentów, liczba pracujących w B+R i liczba wydanych patentów. Tegoroczna edycja „Indeksu Millennium” została uzupełniona o komentarze ekspertów, którzy wskazują najważniejsze dla rozwoju innowacyjności czynniki, w tym zaufanie i współpracę.

Red. PP, fot.: materiały prasowe

Komentarze