Czy rekuperacja znajduje zastosowanie w przemyśle lekkim?

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii cieplnej gazów i spalin zyskuje na znaczeniu w epoce technologii skupionych na energii odnawialnej. Powszechnie znane są przykłady wykorzystania rekuperacji w samochodach i autobusach hybrydowych. Prowadzone są całościowe kampanie, reklamujące tego typu pojazdy w lokalnej prasie czy w telewizji ogólnokrajowej oraz w Internecie. Podobne technologie, wespół z kilkoma innymi rozwiązaniami, mogą być z powodzeniem stosowane również w budownictwie mieszkaniowym oraz w przemyśle lekkim.

Artykuł powstał we współpracy z firmą BARTOSZ Wentylacja

Czy opłaca się montować rekuperator w piekarni?

System rekuperacji zapewnia obecność świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach danego budynku przez całą dobę. Charakteryzuje się ono niską zawartością wilgoci, zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Z pewnością można to wykorzystać w piekarni, zapewniając takie świeże powietrze w pomieszczeniach magazynowych, co wpłynie na dobry stan przechowywanych produktów i półproduktów, w pomieszczeniach biurowych, zwiększając komfort pracowników administracji oraz w pomieszczeniach produkcyjnych.

Rekuperator, jako serce całej instalacji, musi być wsparty kompleksową centralą wentylacyjną. Taki system obejmuje nawiewy świeżego powietrza w części pomieszczeń w budynku, jednocześnie pobierając wilgotne, zanieczyszczone powietrze w innych miejscach. Dodatkową korzyścią jest odzysk energii z ciepła odpadowego, które to zjawisko będzie szczególnie istotne w rozwiązaniach przemysłowych.

Wiele jest dziedzin, w których wykorzystuje się urządzenia o dużej mocy, które generują mnóstwo ciepła. Następnie ciepło  jest bezpowrotnie oddawane do atmosfery, jako efekt uboczny procesu produkcyjnego.

Świetną okazją do obniżenia kosztów produkcji i ogólnie kosztów prowadzenia działalności jest modernizacja układu wentylacji, którego najistotniejszy element stanowi wysokiej klasy rekuperator. Przytaczany przykład piekarni od razu wywołuje skojarzenia z rozgrzanymi do czerwoności piecami piekarniczymi oraz panującymi – zwłaszcza latem – bardzo wysokimi temperaturami w pomieszczeniach produkcyjnych.

Odzysk ciepła odpadowego będzie bardzo duży, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że piece w piekarniach pracują co najmniej kilkanaście godzin na dobę oraz że mało jest w tej branży przerw związanych ze świętami itp.

W związku z tym, zwrot kosztu inwestycji nastąpi dość szybko. Niektórzy producenci wskazują nawet na okres 2-3 sezonów grzewczych. Biorąc pod uwagę rodzinny charakter wielu tego typu biznesów, prowadzonych przez kolejne pokolenia, taki zwrot może się okazać bardzo atrakcyjny. W dalszym okresie, taka instalacja to czysty zysk.

Rekuperator a sprawność instalacji

Niezwykle istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę zlecając instalację wentylacji mechanicznej, jest sprawność tejże instalacji. Nawet najbardziej sprawny i niezawodny wymiennik ciepła nie sprosta oczekiwaniom użytkownika, jeżeli kanały wentylacyjne nie zostaną prawidłowo rozprowadzone i zaizolowane. W takim przypadku wręcz marnotrawstwem będzie montowanie najlepszej klasy urządzenia do instalacji ze słabą izolacją.

Należy dołożyć wszelkich starań, żeby ciepło nie opuszczało instalacji w niepożądany i nieprzewidziany sposób. Szczególnie istotne jest to w przypadku piekarni, gdzie temperatury są bardzo wysokie. Pomocne dla badania sprawności jest mierzenie temperatury w różnych częściach układu i zapisywanie wyników pomiaru.

Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się ustalenie minimalnej sprawności instalacji, którą wykonawca gwarantuje, zanim jeszcze przystąpi on do pracy. W okresie późniejszym, jeżeli instalacja nie spełnia wcześniejszych ustalonych założeń, inwestor może zażądać jej regulacji bez dodatkowych kosztów.

Rekuperator – konieczność w nowoczesnym przedsiębiorstwie?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, niezbędne jest stosowanie rekuperacji w budynkach mających pomieścić 100 lub więcej osób. Jest to istotne w przypadku prowadzenia firmy przemysłowej, gdzie niejednokrotnie w pomieszczeniach produkcyjnych czy biurowych stale przebywa ponad setka osób. Krótki okres zwrotu z inwestycji pozwala na uwzględnienie takiego wydatku jako tworzącego przewagę konkurencyjną na rynku poprzez zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy.

Oprócz piekarni, szczególnie zaleca się montowanie wymienników ciepła również w lakierniach proszkowych, drukarniach czy komorach suszarniczych oraz przy wszelkich mocnych piecach. Oczywiście warto pomyśleć o tym również w przypadku dużych przestrzeni biurowych, gdzie nie ma co prawda bardzo rozgrzanych pieców, ale tradycyjne ogrzanie budynku, w którym przebywa np. 200 osób generuje i tak bardzo duże koszty, w stosunku do tych występujących przy zastosowaniu rekuperacji.

Komentarze