Renowacja felg aluminiowych – jak to zrobić?

Felgi aluminiowe mają wiele zalet – wyróżniają się wyjątkową estetyką i atrakcyjnym wyglądem. Podobnie jak obręcze stalowe są narażone na działanie różnych negatywnych czynników. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń nowoczesnych felg aluminiowych są uderzenia kamieni i piasku, wydobywających się spod kół pojazdu, w wyniku których powstają tzw. pajączki. Zniszczone obręcze można wymienić lub naprawić. Renowacja felg aluminiowych to tańsze, opłacalne rozwiązanie. Jak ona przebiega?

Renowacja felg aluminiowych – kiedy to niemożliwe?

Nie wszystkie felgi aluminiowe klasyfikują się pod naprawę. Renowacji felg aluminiowych (czy to samodzielnie, czy to w warsztacie) nie podlegają obręcze:

  • pęknięte – taka felga stanowi niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, nadaje się tylko do wyrzucenia,
  • mocno skorodowane,
  • krzywe – tutaj wypadałoby się udać do punktu wulkanizacyjnego, w którym mechanicy wyprostują felgę (jeśli to możliwe).

Naprawa obręczy, które są jedynie zabrudzone, zarysowane, lekko skorodowane, powinna przebiec szybko i bezproblemowo. Problem pojawia się wtedy, gdy masz do czynienia ze znacznymi uszkodzeniami – w takim wypadku renowacja felg aluminiowych bywa nie tylko nieopłacalna, ale i technicznie niemożliwa.

Samodzielna renowacja felg aluminiowych – jak przebiega?

Pierwszym krokiem przy samodzielnej renowacji felg aluminiowych jest zdjęcie kół oraz opon z obręczy. Warto dokładnie przyjrzeć się im pod kątem zabrudzeń, zarysowań, pęknięć, korozji, wgnieceń. Jeśli pojawią się wgłębienia i znaczne krzywizny, alufelgi będą klasyfikowały się pod prostowanie – ten proces należy powierzyć mechanikom.

Następny krok samodzielnej renowacji felg aluminiowych to oczyszczenie obręczy ze wszystkich zabrudzeń, rdzy (można użyć specjalnych preparatów do usuwania rdzy z powierzchni metalowych i aluminiowych). Polerowanie obręczy to jeden z najważniejszych etapów renowacji felg aluminiowych. Wykorzystuje się do tego szlifierkę lub specjalną pastę drobnoziarnistą. Alternatywą dla polerowania jest piaskowanie felg – ową usługę najlepiej zlecić profesjonalistom.

Wypolerowane, wygładzone, oczyszczone felgi należy zabezpieczyć za pomocą lakieru bezbarwnego (preparat chroni zregenerowane obręcze przed korozją, zarysowaniami). Najlepszy efekt będzie wtedy, jeśli naniesiesz kilka warstw lakieru, a między partiami zachowasz wystarczająco długą przerwę.

Zalety renowacji felg aluminiowych

Największą zaletą renowacji felg aluminiowych jest niska cena za usługę – nawet pięciokrotnie w stosunku do zakupu nowej obręczy. Prace renowacyjne nie są, same w sobie, zbyt skomplikowane. Wymagają tylko cierpliwości, precyzji. Jeśli nie masz czasu, chęci lub zdolności manualnych na samodzielną renowację felg aluminiowych, nie szkodzi – możesz je oddać do specjalistycznego warsztatu samochodowego (to wciąż mniejszy wydatek aniżeli zakup nowych obręczy). Miejscowość nie ma znaczenia. Renowacja felg aluminiowych w Białymstoku (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-182-renowacja-felg-aluminiowych/miasto-bialystok), Gdańsku, Bielsku Podlaskim czy Lublinie – wszędzie znajdzie się odpowiedni, dedykowany auto serwis.

To jednak nie wszystkie korzyści. Renowacja felg aluminiowych daje możliwość totalnej zmiany wyglądu obręczy – głównie koloru (istnieje możliwość zmiany jednego lub kilku kolorów felgi). Cały proces gwarantuje także skuteczne usunięcie korozji z obręczy, co ma duży wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Artykuł partnerski

Komentarze