Obecna sytuacja gospodarcza to duże wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Wzrost kosztów, trudności z dostępem do finansowania i zmieniające się przepisy – to tylko część problemów, z jakimi codziennie muszą się mierzyć. Dodatkowo, zaciągnięte kredyty, inflacja i niepewność na rynku sprawiają, że utrzymanie płynności finansowej staje się coraz trudniejsze. W takich okolicznościach łatwo o zaległości w płatnościach czy długi, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do windykacji, a nawet interwencji komornika.
Co zrobić w przypadku, gdy długi firmy przewyższają jej możliwości finansowe, przedsiębiorstwo walczy o przetrwanie, komornicy pukają do drzwi a windykacja nie daje nam żyć?
Warto rozważyć zastosowanie formalnych procedur restrukturyzacyjnych. Taki krok daje przedsiębiorstwu realną ochronę prawną, możliwość „złapania oddechu”, zabezpieczenie przed naciskami wierzycieli i uzyskanie przestrzeni na zrealizowanie działań naprawczych. Ważne, że im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większe prawdopodobieństwo przywrócenia przedsiębiorstwa do dobrej kondycji i wyjścia z kryzysu finansowego.
Przedsiębiorcy często wahają się z podjęciem decyzji, obawiając się reakcji ze strony otoczenia lub licząc, że sytuacja poprawi się sama. Tymczasem zwlekanie może tylko pogłębić problemy i ograniczyć dostępne opcje, mogące być wybawieniem.
Restrukturyzacja nie oznacza końca działalności. To narzędzie, którego podstawowym celem jest opracowanie i wdrożenie planu naprawczego, który przywróci przedsiębiorstwu zdrowie finansowe oraz zniweluje ryzyko ogłoszenia upadłości. Skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego to często jedyna i najskuteczniejsza droga, aby uratować biznes, zachować miejsca pracy i znowu zacząć generować zyski.
Polskie prawo przewiduje 4 typy postępowań restrukturyzacyjnych, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, w zależności od ich sytuacji. Są to postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne.
Wybór konkretnej procedury zależy od specyfiki i skali problemów finansowych, a także od tego, czy istnieje możliwość porozumienia się z wierzycielami. Wszystkie postępowania łączy jedno – przyjęcie i zawarcie układu z wierzycielami, ochronę przedsiębiorstwa przed bankructwem oraz umożliwienie dalszego funkcjonowania.
Wtedy warto pomyśleć o restrukturyzacji:
- firma regularnie zmaga się z opóźnieniami w płatnościach wobec kontrahentów,
- narasta liczba zobowiązań, a firma nie jest w stanie spłacać ich w terminie (eskalujące zaległości wobec urzędu skarbowego czy ZUS),
- banki czy inne instytucje finansowe odmawiają dalszego finansowania z powodu obciążenia zadłużeniem lub wypowiadają nam zaciągnięte umowy,
firma jest zagrożona windykacją lub działaniami komorniczymi.
Należy podkreślić, że każdy z przypadków jest indywidualny, dlatego warto zasięgnąć porady ekspertów w tej dziedzinie, którzy ocenią saklę trudności i doradzą, jakie działania będą najskuteczniejsze.
Tutaj można uzyskać profesjonalne wsparcie i pomoc:
Instytut Biznesu i Restrukturyzacji
ul. Warszawska 44/1, 15- 077 Białystok
fundacjapsi@gmai.com
tel. 570 130 717
https://fundacjapsi.pl/
Red. PP