SaMASZ zainwestował kolejne miliony. Fabryka zwiększy moce produkcyjne

Fabryka SaMASZ powiększyła się o kolejne cztery tysiące metrów kwadratowych. Maszyny będą teraz produkowane na powierzchni 3 ha. Przedsiębiorstwo, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na jego produkty, chce w ten sposób zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych. Zakład zamierza też zatrudniać kolejnych pracowników.

W ostatnim czasie została zakończona rozbudowa hali produkcyjnej w firmie SaMASZ. Obecnie produkcja maszyn prowadzona jest na powierzchni 3 ha.

– Z roku na rok popyt na nasze produkty jest coraz większy, czego następstwem jest zwiększanie planów produkcyjnych. Tylko w tym roku produkcja maszyn wzrosła o 15 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Nowa infrastruktura pozwoli poprawić efektywność procesów produkcyjnych, a w rezultacie zwiększyć moce produkcyjne zakładu – tłumaczą przedstawiciele SaMASZ-u.

Nowa część hali produkcyjnej zostanie wyposażona w nowoczesny system laserowego cięcia blach. System składa się z automatycznego magazynu blach, dwóch laserów i dwóch systemów załadunkowo – rozładunkowych z możliwością sortowania wyciętych detali.

Dodatkowo, w nowej hali zostaną posadowione prasy krawędziowe do gięcia blach oraz magazyn do przechowywania półfabrykatów i obsługi kooperantów.

Inwestycja w nowoczesny system laserowego cięcia blach pozwoli zwiększyć nasze możliwości w wycinaniu laserowym o ponad 120 proc. Do tej pory lasery zapewniały firmie możliwość wykonania tylko 60 proc. potrzeb, pozostałe 40 proc. wykonywano dzięki współpracy z kooperantami. Rozbudowa hali i zainstalowane w niej maszyny pozwolą realizować większość potrzeb we własnym zakładzie przy tym samym zużyciu energii.

W nowej hali zostaną posadowione także prasy krawędziowe. Niektóre z nich przeniesiemy z obecnej lokalizacji, a dwie kolejne zostaną zakupione w ramach prowadzonej inwestycji. Nowością będzie stworzone pierwszego w firmie zrobotyzowanego stanowiska do gięcia blach na jednej z pras krawędziowych.

Rozbudowa hali kosztowała 11 milionów złotych. W związku z nową inwestycją oraz większą produkcją, planowane jest zwiększenie zatrudnienia. Dzięki rozbudowie hali produkcyjnej i zainstalowanym tam maszynom, SaMASZ będzie mógł realizować większość potrzeb we własnym zakresie. To z kolei przełoży się na lepszą efektywność produkcji. Oficjalne otwarcie nowej hali zaplanowano na ostatni kwartał 2022 r.

Antoni Stolarski (na zdjęciu w środku), prezes SaMASZ-u, wizytuje nową inwestycję.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze