To oni stworzyli markę Sera Korycińskiego. Dziś ten smak rozpoznawany jest w całej Polsce

Tradycyjne Sery Korycińskie wytwarzane przez rodzinę Łukaszuk, fot. Gosia Czarny

Rozmawiam z rodziną Państwa Łukaszuk, która przez lata zbudowała legendę produktu w Polsce.

Pamiętam jeszcze, gdy ser koryciński można było kupić w Białymstoku na ryneczku przy ul. Jurowieckiej. Wiedziałam, że podlaskie gospodynie robią go domowymi sposobami. Były to początki mojej fascynacji zdrowym odżywianiem. Ser koryciński od lat był dla mnie rarytasem. Postanowiłam dotrzeć do osób, które ten ser wytwarzają. Próbowałam serów z różnych gospodarstw. Wybrałam ten, który wydawał mi się w smaku najbardziej szlachetny. Rodzina Łukaszuk mieszka w Gorszczyźnie – malowniczej miejscowości w pobliżu Korycina na Podlasiu. To jeden z najczystszych ekologicznie regionów w Polsce i Europie. Sery wytwarzane są w ich gospodarstwie, w otoczeniu podlaskich łąk. Ich dom otacza piękne, zadbane podwórze.

6
Andrzej i Krystyna Łukaszuk, fot. archiwum prywatne

Chciałam poznać historię powstania Sera Korycińskiego. Dowiedziałam się, że zanim ser zdobył sławę, był wyrabiany na potrzeby domowników. Tradycyjnie miał swoje miejsce na rodzinnym stole. Państwo Łukaszuk od lat zafascynowani zdrowym odżywianiem, postanowili wypromować produkt wśród osób, ceniących oryginalny i naturalny smak potraw i żywności bez konserwantów. Niezmiennie korzystają z receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Ser powstaje ze świeżego, niepasteryzowanego mleka krowiego, podpuszczki i soli. Nie występują w nim żadne polepszacze i wzmacniacze smaku.  I to jest właśnie to, co w serach Państwa Łukaszuk podoba mi się najbardziej! Ser Koryciński jest całkowicie naturalny. Dziś wytwarzaniem sera zajmują się także dzieci Państwa Łukaszuk.

Etykieta serów korycińskich państwa Łukaszuk, fot. Serowar Podlaski
Etykieta serów korycińskich państwa Łukaszuk, fot. Serowar Podlaski

Jak powstaje ser koryciński?

Z zaciekawieniem słuchałam opowieści o wytwarzaniu tradycyjnego sera korycińskiego: Jedna główka sera waży około 3 kilogramów – opowiada syn, Bartłomiej Łukaszuk. – By otrzymać tzw. główkę sera, potrzeba ok. 30 litrów mleka. Mleko rozlewamy do garnków. Po uzyskaniu miąższu serowego przekładamy go do form, które nadają mu tradycyjny kształt.

Państwo Łukaszuk pokazują mi piwnicę, w której dojrzewają sery. Pomieszczenie wypełnia niepowtarzalny zapach ziół i przypraw. Sery ułożone jeden przy drugim prezentują się wybornie. Widoczna jest cała paleta smaków – od śmietankowych, z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, po sery wędzone. Upodobania smakowe naszych klientów decydują o tym, jakie smaki wytwarzamy. W naszym sklepie internetowym dajemy możliwość dowolnego zestawienia składników. Dzięki temu, klient może sam wykreować niepowtarzalną kompozycję smakową – dodaje Ewa Łukaszuk.

Te małe sery to nowość - sery pleśniowe korycińskie, fot. Gosia Czarny
Te małe sery to nowość – sery pleśniowe, fot. Gosia Czarny

Jakość przede wszystkim

Muszę przyznać, że dużym szczęściem było poznanie rodziny Państwa Łukaszuk. Dopiero teraz rozumiem, dlaczego ich ser tak bardzo mi smakował. Pieczołowitość w wytwarzaniu sera z zachowaniem wszystkich tradycyjnych receptur sprawia, że smak ich serów jest naprawdę wyjątkowy. Teraz wiem, dlaczego inne tzw. sery korycińskie są gorsze w smaku – są wytwarzane „na ilość”- priorytetem jest obniżenie kosztów surowca i składników, a nie dbałość o jakość produktu. Wśród wszystkich producentów sera korycińskiego jest już niewielu takich, którzy nacisk kładą przede wszystkim na walory smakowe i wysoki standard produktu. Jeśli więc zdarzyło się komuś z Was jeść Ser Koryciński, który nie zachwycał smakiem, to z pewnością nie był to ser z gospodarstwa państwa Łukaszuk. Nie zawsze mam możliwość kupić ser bezpośrednio u gospodarzy. Dlatego bardzo cieszy mnie uruchomienie sklepu internetowego serowarpodlaski.pl. Na tej stronie mogę skomponować dowolny smak sera, zamówić go z szybką dostawą do domu i zapłacić online. Co ciekawe, stronę bez problemu można obsługiwać na telefonie komórkowym. Tradycyjny ser koryciński państwa Łukaszuk można kupić także w delikatesach ze zdrową żywnością i innych sklepach dbających o jakość sprzedawanych produktów. Potrawy z serem korycińskim spotkałam w kilku restauracjach. Pojawia się on w kompozycjach z makaronem, w zapiekankach, pizzy i w innych połączeniach.

ser_korycinski_lukaszuk_2
Tradycyjny Ser Koryciński, fot. Serowar Podlaski

Ser koryciński poznała cała Polska

Rodzina od zawsze dbała o bezpośredni kontakt z klientami. Do dziś pojawiają się na targach i festynach, dzięki temu wciąż poszerzają grono miłośników Sera Korycińskiego. W rozmowach opowiadają o tym, jak wytwarzają ser, budując w ten spsób trwałe relacje z odbiorcami. Wielu klientów jest z nimi od 10, a nawet 15 lat. Rodzina włożyła bardzo dużo pracy w promocję sera korycińskiego. W 2004 i 2005 roku, gdy otrzymaliśmy kilka nagród, rozdzwoniły się media – opowiada Ewa Łukaszuk. Udzielali wywiadów w lokalnych mediach. Zgłaszały się do nich restauracje, hotele, sklepy z żywnością ekologiczną. Rodzice gościli również w programie „Pytanie na śniadanie”. Klienci potrafili przejechać kilkaset kilometrów, aby na miejscu, w naszym domu kupić prawdziwe sery – dodaje Ewa Łukaszuk.

Nagfrody przyznae serowi korycińskiemu państwa Łukaszuk, Perła 2004, Smak Roku 2004 - Podlaska Marka Roku, fot. Serowar Podlaski
Nagrody przyznane serowi korycińskiemu państwa Łukaszuk, Perła 2004, Smak Roku 2004 – Podlaska Marka Roku, fot. Serowar Podlaski

Państwo Łukaszuk, jako jedyni wśród producentów sera korycińskiego, otrzymali tytuł PERŁA 2004. Nagroda została wręczona w Wielkim Finale Konkursu, w czasie poznańskich targów PolAgra. W tym samym roku przyznano serowi pierwsze miejsce w kategorii Smak Roku w Plebiscycie Podlaska Marka Roku 2004. Dzięki staraniom rodziny, rok później ser koryciński swojski został wpisany na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2012 roku ser koryciński swojski został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. 

Rodzina państwa Łukaszuk, dbając o potrzeby swoich klientów uruchomiła sklep internetowy serowarpodlaski.pl oraz stronę na Facebooku, gdzie na bieżąco można śledzić informacje o wydarzeniach i oferowanych przez nich produktach: www.facebook.com/serowarpodlaski/

Artykuł partnerski

Komentarze