Wyjątkowa skandynawska podstawówka w Białymstoku – bez pracy domowej dla dzieci i rodziców

Po ośmiu godzinach pracy odbieracie dziecko ze szkoły. Zmęczeni wchodzicie do domu, żeby ugotować obiad lub „ogarnąć coś” w mieszkaniu. Za chwilę czekają Was dwie godziny odrabiania pracy domowej z  dzieckiem? Po raz kolejny jesteście przerażeni wielkością i wagą szkolnego plecaka. Mówicie: Jak można zadawać tak dużo dziecku?! A gdyby tak zerwać z tym wszystkim i posłać dziecko do szkoły skandynawskiej? Na ulicy Ciepłej w Białymstoku powstała szkoła podstawowa, która może realnie zmienić nie tylko życie Twojego dziecka, ale również Twoje.

Prywatna Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku. Dobra decyzja, która zaważy o przyszłości dziecka

Większości z nas doskwiera wrażenie, że praca i obowiązki zdominowały nasze życie. Nawet dzieci w szkołach podstawowych robią coraz częściej wrażenie przemęczonych. Określmy to dosadniej: zestresowanych i przytłoczonych. Liczba przypisanych im obowiązków jest tak duża, że wymaga coraz większego zaangażowania rodziców. Skandynawowie postanowili z tym skończyć i stworzyli szkoły bez prac domowych. Tę decyzję oparli o przekonanie, że wypoczęty umysł, nieprzymuszony do pracy, lepiej przyswaja wiedzę. W Finlandii dużą uwagę poświęca się jakości odpoczynku, słusznie wychodząc z założenia, że przekłada się ona na jakość absorpcji wiedzy.

Prywatna Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku doskonale wpisuje się w opisywany model zupełnie nowego podejścia do edukacji dzieci. Poza szeroką ofertą dodatkowych zajęć: codziennych zajęć z języka angielskiego, hiszpańskiego dwa razy w tygodniu, basenu, robotyki, wspinaczki czy zumby, rodzice i dzieci mogą liczyć również na bezpłatny udział w dwutygodniowych wakacjach i tygodniowych feriach w okresie zimowym. Wielu rodziców ucieszy jeden z zakazów na terenie szkoły: to przestrzeń zupełnie wolna od słodyczy i telefonów komórkowych. Obiektywnie możemy stwierdzić, że to ciekawa oferta.

W ofercie szkoły znajduje się m.in. robotyka dla dzieci. W salach lekcyjnych tradycyjne tablice zastąpiły monitory multimedialne. fot. Prywatna Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku

Skąd ten zachwyt nad edukacyjną ofertą Skandynawii?

– Efektywnie wykorzystujemy z dzieckiem czas na lekcji, nie ma więc potrzeby zadawania mu dodatkowych zadań do domu – wyjaśnia Aneta Boruch, dyrektor Szkoły Podstawowej Innowacyjnej Edukacji. ­- Poza tym wykonanie ich pod okiem nauczyciela dostarczy mu informacji o rzeczywistym poziomie umiejętności dziecka i obszarach, nad którymi uczeń powinien jeszcze popracować. W tej szkole dzieci przekonują się, że nauka może być wspaniałą przygodą, bo od początku są motywowane do niej pozytywnie. Temu służy metoda zielonego ołówka i stosowane elementy oceniania kształtującego – przez wielu specjalistów uznawane obecnie za najefektywniejsze w pracy z uczniem.

Kameralne, przytulne klasy na pewno spodobają się początkującym uczniom. Zwykła zielona tablica została tutaj zastąpiona monitorami multimedialnymi. Od pierwszej chwili w pomieszczeniu można odnieść wrażenie, że nowe technologie są dla pedagogów istotne. W trakcie zajęć nauczyciele wykorzystują edukacyjne roboty, sprowadzone do Białegostoku z Doliny Krzemowej. To zwykła pomoc edukacyjna – mówią w trakcie spotkania z nami, jakby taka pomoc dla dzieci była zupełnie oczywista.

W ciekawie zaaranżowanej otwartej przestrzeni edukacyjnej odbywają się zajęcia dodatkowe i świetlicowe. Znajduje się tu biblioteczka szkolna, z kanapami i oświetleniem, zachęcająca do tego, by zagłębić się w ciekawej książce. A także ogromna: od podłogi do sufitu, niebieska tablica. Na niej dzieci w dowolnym momencie rysują kredą, tworzą tu historie rysunkowe i opowieści. Tu także umieszczają swoje prace i ważne informacje z życia szkoły.

Pozostaje jeszcze tylko jedno – dla wielu kluczowe – pytanie: Ile to wszystko kosztuje? Miesięczne czesne za uwzględniającą całościowy rozwój dziecka holistyczną edukację w Prywatnej Szkole Podstawowej Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku to wydatek rzędu 500 zł. Najważniejsze wydaje się jednak to, że w podstawowej ofercie zawarta jest większość fakultatywnych zajęć czy bezpłatna świetlica po lekcjach.

Nauczyciele dbają tutaj nie tylko o umysł, ale także o ciało. W szkole obowiązuje zakaz spożywania słodyczy, a w ramach zajęć dzieci cyklicznie ćwiczą wspinaczkę. fot. Prywatna Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku

Rekrutacja i Dni Otwarte – sobota, 18 listopada 2017

Osoby zainteresowane holistyczną edukacją dzieci w modelu skandynawskim zapraszamy na Dni Otwarte w Prywatnej Szkole Podstawowej Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku w najbliższą sobotę 18 listopada o godz. 10:00. Warto pojawić się już na samym początku, bo PSPIE przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych:

  • warsztaty i eksperymenty
  • tworzenie mydełek
  • zabawy z robotem Dash i Dot oraz Lego
  • język angielski i hiszpański
  • zabawy z chustą animacyjną

Rodzice będą mieli okazję odbyć indywidualne rozmowy z kierownictwem i kadrą oraz zapoznać się z prezentacją szkoły, oferty i metod pracy. Więcej informacji znajdziecie na http://spie.edu.pl/ 

Komentarze