Składki ZUS. Ile prowadząc firmę zapłacisz co miesiąc w 2021? Sprawdzamy, jak płacić mniej

Od nowego roku zmieniła się wysokość opłacanych składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Termin płatności za styczeń to 10 lutego (w przypadku osób nie zatrudniających pracowników) i 15 lutego. Kwoty składek na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. W województwie podlaskim prowadzących działalność na większą czy też mniejszą skalę mamy 63 tys. Nie wszyscy jednak opłacają podstawową wysokość składek. Niektórzy korzystają z ulgi na start, czyli płacą jedynie składkę zdrowotną, inni korzystają z preferencyjnych składek czy też małego ZUS plus.

– Niezmienna dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych, którzy korzystają z przysługujących im ulg, jak i tych, dla których minimalna podstawa wymiaru to kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, jest wysokość składki zdrowotnej. Jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłaty z zysku w IV kwartale. Wyniosło one 5 656,51zł. W związku z tym składka zdrowotna w tym roku to kwota 381,81 zł. Taką właśnie wysokość zapłacą korzystający z ulgi na start – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Składki preferencyjne wyłącznie za siebie

Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z ulgi na start, można rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych, czyli obliczonych od zadeklarowanej kwoty – nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku decyzji opłacania składek od podstawy 840 zł (2800 zł x 30 proc.), będą one wyglądać następująco:

 • 163,97 zł – na ubezpieczenie emerytalne
 • 67,20zł – na ubezpieczenie rentowe
 • 20,58 zł – na ubezpieczenie chorobowe
 • 14,03 zł – na ubezpieczenie wypadkowe
 • łącznie – 647,59 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej, kolejna możliwość to mały ZUS plus. Tu niestety składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości. Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę, można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl. Gdy jednak żadne ulgi nas już nie dotyczą, wówczas deklarując minimalną podstawę wymiaru, która wynosi 3 155,40 zł, składki będą kształtowały się następująco:

 • 615,93 zł – na ubezpieczenie emerytalne
 • 252,43 zł – na ubezpieczenie rentowe
 • 77,31 zł – na ubezpieczenie chorobowe
 • 77,31 zł – na Fundusz Pracy
 • 52,70 zł – na ubezpieczenie wypadkowe
 • łącznie do zapłaty będzie 1 457,49zł z uwzględnieniem składki zdrowotnej

Uwaga: nie każdy musi opłacać składkę na Fundusz Pracy – zwolnieni są ci, co posiadają inny tytuł do ubezpieczenia społecznego, np. pracują na etacie. Składka chorobowa również jest dobrowolna (można ją zatem odjąć od powyższych kwot). Inna sprawa, że można nie korzystać z żadnych ulg „na start” czy preferencyjnych składek – wtedy więcej pieniędzy będzie „lądowało” na zusowskim koncie odkładając się na przyszłą emeryturę.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze