Skuteczna interwencja: pożyczka do 5000 zł nie tylko dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających pracowników

dav

Pismem z 3 kwietnia 2020 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o niezwłoczne udzielenie wiążącej informacji i wyjaśnień w kwestii wątpliwości co do możliwości skorzystania z pożyczki w wysokości do 5000 zł, będącej jednym z instrumentów pomocowych przewidzianych tzw. tarczą antykryzysową.

Do Rzecznika MŚP docierały liczne wątpliwości przedsiębiorców, czy w przypadku, gdy posiadają status mikroprzedsiębiorcy, a nie zatrudniają żadnego pracownika, mogą sięgać po tę pomoc.

Ustawodawca postanowił przeciąć wątpliwości w tym zakresie i uściślić przepisy w kierunku wykładni zaproponowanej przez Rzecznika MŚP. Na mocy ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 695) zmianie uległ art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374).

Jak wskazuje uzasadnienie do projektu powyższej ustawy zmieniającej, celem takiego zabiegu jest rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają pracowników, poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.

Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej zmiany.

Dodatkowo, ustawodawca wskazał wyraźnie, iż przychód z tytułu umorzenia tej pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przypominamy, że w Białymstoku działa regionalne biuro Rzecznika MŚP. Jego dyrektorem jest Szczepan Barszczewski. Wśród uprawnień Rzecznika MŚP jest, pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją, współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP. Rzecznik ma kompetencje do działania tylko w sprawach pomiędzy przedsiębiorcą a organami władzy publicznej – samorządowymi i państwowymi. Nie ma uprawnień do działania w sporach pomiędzy przedsiębiorcami. Instytucja stoi na straży Konstytucji Biznesu, która wprowadziła takie zasady, jak: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, przyjazna interpretacja przepisów czy zasada proporcjonalności.

W obecnej sytuacji, związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, charakter pracy biura w Białymstoku się zmienił i koncentruje się na wsparciu przedsiębiorców w tym nadzwyczajnym okresie. Rzecznik MŚP w odpowiedzi na oczekiwania środowisk przedsiębiorców, po wielu sygnałach, wyszedł z propozycją akcji #RatujBiznes, by wesprzeć przedsiębiorców, czyli tych którzy stanowią o kondycji państwa. Jej szczegóły znajdują na stronie www.rzcznikmsp.gov.pl.

Red. PP, fot. Piotr Walczak

Komentarze