Specjalny kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostały zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu, w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Kalkulator, który już jest dostępny dla przedsiębiorców, pomoże ustalić podstawę wymiaru, a także obliczyć kwotę składki zdrowotnej należnej za dany miesiąc. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, takich jak okres rozliczeniowy, formę opodatkowania oraz kwotę dochodu lub przychodu.

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

ZUS stara się pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów.

– Udzielamy odpowiedzi na pytania, które zadają nam przedsiębiorcy i staramy się być dla nich jak najbardziej dostępni. Na stronie internetowej ZUS został umieszczony specjalny poradnik. Organizujemy również otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Nasi eksperci prowadzą webinaria i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinii są przeszkoleni do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – mówi Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

ZUS w Białymstoku w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl szkoleń online dla przedsiębiorców. Oprócz tego ruszyły specjalne dyżury telefoniczne.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze