Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a jednoosobowa działalność gospodarcza – podstawowe różnice

Startup Stock Photos

Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Nie wiesz, która forma jej prowadzenia będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? W artykule wyjaśnimy główne różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z definicją, ustanowioną przez Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednoosobowa działalność gospodarcza jest zarobkową działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową lub usługową. Jest ona prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością  jest natomiast prawną formą przedsiębiorstwa, utworzonego przez jedną lub więcej osób – wspólników, którzy odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie.

Ryzyko nietrafionych decyzji

Ogromnym walorem prowadzenia spółki jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Co to oznacza w praktyce? Jako osoba, będąca właścicielem jednoosobowej działalności, za wszelkie nietrafione decyzje, czy chybione inwestycje odpowiadasz własnym majątkiem. Aby wyegzekwować spłatę długów, wierzyciel będzie miał prawo sięgnąć do Twojej „prywatnej kieszeni”.

W przypadku spółki, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Finansowa odpowiedzialność wspólników jest ograniczona jedynie do kwoty wniesionego do spółki kapitału.

Płacić ZUS, a może nie?

Jeśli jesteś wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie musisz odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętaj jednak, że jeśli spółka jest jednoosobowa, jesteś zobowiązany do regulowania comiesięcznych składek.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bowiem traktowana dokładnie tak, jak jednoosobowa działalność gospodarcza – komentuje pracownik firmy McCarthy & Taggart Group.

Ubezpieczenie – spółka z o. o. versus jednoosobowa działalność gospodarcza

Warto pamiętać także o tym, że będą wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będziesz objęty ubezpieczeniem. Oznacza to, że w przypadku hospitalizacji, czy wizyty u lekarza specjalisty, będziesz zobowiązany pokryć ich koszty z własnej kieszeni.

Patrząc na tę kwestię z innej strony – prowadząc spółkę i rezygnując tym samym z odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bez problemu wykupisz atrakcyjne prywatne bądź państwowe ubezpieczenie. A w Twoim portfelu zostanie jeszcze całkiem sporo pieniędzy.

Założenie działalności 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to kwestia 1 dnia. Zrobisz to, wypełniając formularz online (na stronie ceidg.gov.pl) lub osobiście w odpowiednim urzędzie gminy.

W przypadku spółki sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Rejestracja spółki trwa w Polsce średnio kilka tygodni. Alternatywą dla jej założenia może być zakup gotowego, przygotowanego do prowadzenia działalności podmiotu. Oto przykładowy cennik gotowych spółek, nieposiadających żadnej historii.

Dla początkującego przedsiębiorcy

Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem własnej firmy, zdecydowanie lepszym wyborem będzie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka forma działalności pozwoli „oswoić się” z wadami i zaletami, towarzyszącymi prowadzeniu własnego biznesu.

Dla kogo spółka z o. o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sprawdzi się w przypadku osób, które mają choćby minimalne doświadczenie biznesowe. Taki rodzaj działalności będzie także świetnym wyborem dla osób, które chcą zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i oddzielić osobisty majątek od wniesionego do firmy wkładu.

Artykuł partnerski

Komentarze