Oni nauczą Cię robić meble. Ile trzeba zapłacić za ten relaks?

Warsztaty meblarskie, fot. Przetwórnia Meblowa Białystok

Zabawa w tworzenie mebli staje się coraz bardziej popularna. Znaleźliśmy na Podlasiu dwa miejsca, w których możesz zrobić własnoręcznie meble i dodatki do mieszkania.

Na co dzień spędzamy często wiele godzin przed komputerem. Praca w biurze to wykonywanie podobnych czynności, których efekty są często rozłożone w czasie. Niezależnie od tego, czy posługujemy się programami do tworzenia treści, odpowiadamy na maile, używamy Excela, mamy czasem wrażenie, że wciąż coś robimy, a nie widać znaczących efektów tej pracy. Prawdopodobnie z tego też powodu coraz bardziej popularne stają się różne warsztaty twórcze, podczas których można własnoręcznie wykonać jakiś przedmiot. Efekt jest natychmiastowy.

fot. Przetwórnia Meblowa Białystok

Przetwórnia Meblowa Białystok tworzy eko meble

Meble powstają w naszym warsztacie, jest to stary chlewek we wsi Horodnianka – mojej rodzinnej miejscowości – opowiada przedsiebiorczepodlasie.pl Karolina Maksimowicz z Przetwórni Meblowej Białystok. – Budynek od jakiegoś czasu remontujemy, i dostosowujemy do bytu prawdziwej pracowni. W Przetwórni Meblowej Białystok, w skrócie PMB,  jest nas trójka, ja – „szefowa” oraz dwóch wspaniałych pracowników – Marek Doroszkiewicz i Krzysztof Płonka. PMB współpracuje także z zaprzyjaźnionymi stolarzami, ślusarzami oraz rzemieślnikami.

Ponieważ Przetwórnia Meblowa Białystok prowadzi działalność recyklingowo-meblową, została zaproszona przez NASZ Białystok JEST EKO do współpracy. Warsztaty recyklingowe odbywają się przeważnie w bardzo ciekawej przestrzeni Galerii R5, stworzonej i prowadzonej przez Małgorzatę Józefowicz, Katarzynę Siwerską i Wojtka Józefowicza. To właśnie w tej przestrzeni powstawały pierwsze meble, renowacje pod szyldem PMB. Przez cały rok – raz w miesiącu – PMB ma możliwość zaproszenia ludzi na Warsztaty Twórczego Recyklingu. Dzięki współpracy z Nasz Białystok jest EKO, udział w warsztatach jest darmowy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Na pierwszym planie „szefowa” PMB – Karolina Maksimowicz, związana także z Up To Date Festiwal, fot. PMB

Staram się zadbać o to, by każde zajęcia były niepowtarzalne, ciekawe, i uwalniały w uczestnikach jak najwięcej kreatywności i chęci tworzenia. Uczymy się na nich pracy z drewnem, elektronarzędziami. Szukamy rozwiązań jak najbardziej ekologicznych, które pozwalają stworzyć dosłownie „coś z niczego”. Uczestnicy sami tworzą design do swych domów. Zdarza się że nie mieli wcześniej okazji spróbować swych sił w pracy z drewnem, czy też narzędziami stolarskimi. Stworzenie przedmiotu, mebla, elementu wystroju wnętrz własnymi rękoma daje ogromną satysfakcję i sporo wiary w siebie, a także dużego kopa do świadomego kreowania samodzielnie najbliższego otoczenia, oraz odpowiedniego wartościowania przedmiotów i mebli, szczególnie tych starych i zapomnianych.

Poszczególne warsztaty kierowane są do różnych grup wiekowych, dorosłych z dziećmi, całych rodzin, do osób starszych, czy też tych najmłodszych. Informacje o każdym z warsztatów pojawiają się na Facebooku Nasz Białystok Jest EKO oraz Przetwórni Meblowej Białystok. By się zapisać, wystarczy tam zaglądać.

Nasze warsztaty cieszą się tak dużą popularnością, że myślimy nad kolejnym cyklem, tym razem w naszej pracowni PMB w miejscowości Horodnianka – dodaje Karolina Maksimowicz. – Celujemy w bardziej zaawansowane zajęcia dotyczące pracy w drewnie, konkretnej renowacji, pielęgnacji drewna, a także tworzenia nowych mebli oraz tapicerowania. Te warsztaty będą odpłatne, jednak zależy nam by były one dostępne cenowo dla każdego. Planujemy, by odbyły się jesienią. Warto zaglądać na nasza stronę przetworniameblowa.pl i Facebook PrzetworniaMeblowaBialystok, tam pojawią się wszelkie informacje.

fot. Przetwórnia Meblowa Białystok
fot. Przetwórnia Meblowa Białystok

Wióry lecą w Ossolinie na Podlasiu

Drugie miejsce, o którym chcemy Wam wspomnieć, to stara chata w Ossolinie w pobliżu Siemiatycz. Kasię Sawko i Michała Malikowskiego od zawsze fascynowała praca z drewnem. Zaczęło się niewinnie, aż w ciągu trzech lat oboje porzucili swoich pracodawców i zajęli się organizowaniem warsztatów stolarskich.

Michał jest z wykształcenia skrzypkiem, ja lingwistką – opowiada Katarzyna Sawko z „Wióry lecą”. – Wymyśliłam trzy lata temu, że zorganizuję warsztaty stolarskie. Zgłosiło się na nie na moim prywatnym wydarzeniu na Facebooku aż 300 osób. Okazało się, że ludzie bardzo tego potrzebują. Tak zaczęła się nasza przygoda z zabawą w drewnie.

Pani Kasia najpierw sama nauczyła się stolarki, potem zaczęła uczyć innych. Michał Malikowski, który w młodości zajmował się szkutnictwem i budowaniem łodzi, miał za sobą więcej doświadczeń z pracą w drewnie. Od kilku lat przez cały rok organizują warsztaty stolarskie w Warszawie. Czasami nawet dwa warsztaty dziennie. Marzyli o tym, by znaleźć swoje miejsce blisko stolicy. Kupili starą chatę na Podlasiu i tam spędzają wakacje. Ale nie leniwie. Do podlaskiej chaty zjeżdżają się ludzie z całej Polski, by razem z nimi stworzyć swoje własne meble.

Mamy niesamowite szczęście do ludzi – dodaje Kasia Sawko. – Na warsztaty zgłaszają się osoby w różnym wieku. Nie są to osoby roszczeniowe, które przyjeżdżają do nas z wielkimi wymaganiami. Raczej osoby, które naprawdę fascynuje zrobienie czegoś, co daje szybki efekt i satysfakcję.

Jeśli chcecie być na bieżąco z działalnością twórczego małżeństwa z „Wióry lecą”, zaglądajcie na Facebook Wióry lecą. Letnie warsztaty na Podlasiu to weekendowy lub tygodniowy pobyt z noclegiem, za który trzeba zapłacić. Kurs tygodniowy kosztuje 1390 zł, a weekendowy 590 zł. Tutaj znajdziecie terminy i inne szczegóły: wioryleca.pl/stolarka-na-podlasiu/

fot. „Wióry lecą”
fot. „Wióry lecą”
fot. „Wióry lecą”

Komentarze