,

Studentka z Białegostoku wydaje książkę – kryminał „48 godzin”. Trafi do księgarń w całej Polsce

22 lutego 2023 r. do księgarń w całej Polsce trafi kryminał „48 godzin” Alex Walendziuk. Młoda autorka jest studentką drugiego roku informatyki na Politechnice Białostockiej. Studia techniczne łączy ze swoją wielką pasją – pisaniem. Już w szkole podstawowej tworzyła opowiadania i powieści. Jak sama jednak przyznaje, było to pisanie do szuflady. Swoją najnowszą powieścią „48 godzin” przebija się na krajowy rynek wydawniczy – książkę będzie można kupić między innymi w sieci Empik.

Premiera własnej książki na rynku wydawniczym jest dla Aleksandry Walendziuk ogromnie ważna. To rodzaj udowodnienia sobie i innym, że powszechnie przyjęty podział na umysł ścisły i humanistyczny jest stereotypem, którym nie warto się przejmować.

– Często mówiono mi, że studentka informatyki i pisanie – to się nie łączy. Jednak uważam, że nie trzeba się ograniczać do jednej dziedziny, że można być zarówno humanistą i ścisłowcem – podkreśla Aleksandra.

Informatyka była jej bliska już od czasów liceum. Zdecydowała się na studia na tym kierunku, bo wie, że znajomość nowych technologii przyda się jej w przyszłości. Informatyka jest jednak kierunkiem wymagającym.

– Nie jest łatwo pogodzić pisanie ze studiami. Na informatyce mamy dużo nauki: poznajemy nowe narzędzia, mamy dużo zajęć teoretycznych i praktycznych, sporo projektów do wykonania. Jednak zawsze udaje mi się znaleźć czas między kolejnymi egzaminami, żeby coś nowego napisać – mówi Aleksandra.

W swoim dorobku studentka Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej ma już pięć skończonych powieści i kilka, nad którymi pracuje. Sześć lat temu postanowiła podzielić się swoją twórczością z czytelnikami i dołączyła do portalu Wattpad. To darmowy portal, który przełamuje bariery między czytelnikami a pisarzami. Umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie własnych historii we wszystkich gatunkach, od powieści dla nastolatków po poezję, akcję, przygodę i nie tylko. Każdy może tu opublikować tworzone przez siebie treści, a czytelnicy czytają je, recenzują, mają możliwość obserwowania dalszych prób literackich ulubionego autora. Aleksandra Walendziuk, jako „Viraniii” zdobyła tu licznych fanów.

Fragmenty kryminału „48 godzin” zamieszczone na Wattpadzie mają 233 508 wyświetleń! Kolejne części historii śledzi od 94 do 46 tysięcy użytkowników.

– Moi czytelnicy na Wattpadzie bardzo mnie wspierają. Komentują, zachęcają mnie do pisania. To wszystko jest bardzo motywujące i budujące. Myślę, że dzięki temu, że opublikowałam książkę w internecie, udało mi się zainteresować prawdziwe wydawnictwo i wydać powieść – mówi Aleksandra.

Publikowane na Wattpadzie utwory często przebijają się do literatury masowej lub zostają spopularyzowane w formie serialu. Tak było na przykład w przypadku Amerykanki Cassandry Clare, autorki bestsellerowej powieści „Miasto kości”. Tu zyskała też popularność Katarzyna Barlińska pisząca pod pseudonimem P.S. Herytiera „Pizgacz”, autorka trylogii „Hell”. Swoich autorów w serwisie Wattpad poszukuje m.in. Wydawnictwo WasPos, które nawiązało współpracę ze studentką Politechniki Białostockiej i wydało „48 godzin”.

– Historia opowiada o grupie nastolatków, którzy zostają uwięzieni w szkole i zmuszeni są do gry o przetrwanie. Aby się wydostać, muszą wykonać 13 śmiertelnie niebezpiecznych zadań lub odnaleźć ukrytego wśród nich zdrajcę – wyjaśnia autorka.

Warto dodać, że każdy z bohaterów obdarzony jest supermocą. Czy w obliczu zagrożenia będą współpracować, czy walczyć ze sobą? Który z nich wydostanie się na wolność, a który polegnie podczas zadań? Czy prędzej znajdą ukrytego wśród nich zdrajcę, czy też zniszczą siebie nawzajem?
Razem z Aleksandrą Walendziuk zapraszamy do lektury „48 godzin”.

Red. PP, fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

Komentarze