Stworzyli aplikację ułatwiającą białostoczanom poruszanie się po mieście

Mieszkańcy Białegostoku mogą już korzystać z aplikacji łączącej dane komunikacji miejskiej oraz informacje o pojazdach współdzielonych (samochody, skutery, hulajnogi i rowery miejskie) – take&drive. W jednym miejscu użytkownik może sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej oraz pojazdy na minuty, a także śledzić przyjazdy autobusów i tramwajów w czasie rzeczywistym (i tym samym dowiadywać się o ich opóźnieniach).

Dostępne są również informacje o rodzajach pojazdów współdzielonych, obszarach w jakich można się nimi poruszać oraz ich zasięgu.

Aplikacja stanowi także duże wsparcie dla miast, które szukają rozwiązań na popularyzację idei nowoczesnej mobilności i chcą zachęcić mieszkańców do korzystania z innych form transportu niż własny samochód.

Rewolucja w poruszaniu się po mieście dotarła także do Białegostoku, jednak warto zaznaczyć, że to dopiero jej początek. Wkrótce możemy się spodziewać kolejnych pojazdów na minuty, czasem bardzo egzotycznych – jak chociażby tuktuki zaproponowane przez firmę Ecoshare, które powoli zadamawiają się w polskich miastach – podkreśla Bartosz Kwapisz, pomysłodawca take&drive. – Warto podkreślić, że sprawne połączenie komunikacji miejskiej było możliwe dzięki wsparciu i chęci współpracy ze strony BKM.

Take&drive działa w 18 lokalizacjach w Polsce. Użytkownik znajdzie w aplikacji pojazdy od wszystkich firm sharingowych (m.in. Vozilla, 4mobility, Panek, GreenGoo, Ecoshare, Hop.City, Lime), stacje i rowery miejskie. Informacje o komunikacji są dostępne dla 13 lokalizacji, a sposób ich wyświetlania został dostosowany do możliwości technicznych oferowanych przez dane miasto.

Dlatego w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie, Szczecinie, Łodzi i Białymstoku mieszkańcy mogą korzystać z informacji o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu i tramwaju na przystanek (bazujących na danych GPS). W pozostałych miastach (tzn. w Bydgoszczy, Kielcach i Rzeszowie) aplikacja pokazuje dane bazujące na rozkładzie jazdy, jednak twórcy zapowiadają systematyczne rozszerzanie listy miast z rozkładem live.

Red. PP, fot. UM Białystok

Komentarze