,

Suchowola otwiera się na turystów. Europarada zapoczątkuje cykl imprez plenerowych

W sobotę, 4 lipca, w Suchowoli rozbrzmi parada orkiestr dętych, już po raz XIX. To jedno z pierwszych w pandemii imprez kulturalnych. Do uczestnictwa nie będą wymagane aplikacje w telefonach.

– Wszyscy już jesteśmy zmęczeni pandemią i mieszkańcom po prostu należy się chwila normalności, stąd decyzja o nie odwoływaniu imprezy, na którą wszyscy czekają. Brakuje nam wspólnych spotkań, zabawy no i dźwięków naszej orkiestry i innych orkiestr dętych. Choć niektóre z samorządów wykorzystują pandemię, żeby odwoływać imprezy, by szukać oszczędności, np. nasz sąsiad zza miedzy, jednak my podchodzimy do tego temu zgoła inaczej – mówi Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli.

W tym miasteczku, w najbliższą sobotę, zabrzmią orkiestry dęte. Europarada, bo tak nazywa się to wydarzenie, jeden z największych w Europie przeglądów orkiestr dętych. Zainicjował go ponad dwie dekady temu Jerzy Zdanewicz, nieżyjący już dyrygent suchowolskiej orkiestry.

W tym roku wystąpi mniej zespołów, ale wśród nich będą goście zza granicy. Udział w festiwalu potwierdziła orkiestra z Kalwarii na Litwie.

– W większości to będą polskie orkiestry, można powiedzieć nasi sąsiedzi, tj. orkiestry z Jasionówki, Wasilkowa, Zambrowa i nasze dwie z Suchowoli – zaznacza burmistrz.

Co z uczestnictwem publiczności? Zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemicznymi w zamkniętej strefie pod sceną będzie mogło przebywać 250 osób niezaszczepionych i nieograniczona liczba osób zaszczepionych.

– Przepisy są jasne i będą egzekwowane przez firmę ochroniarską. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia koronawirusem i ryzyka ciężkiej choroby lub śmierci, jest poddanie się szczepieniu. Dlatego gorąco zachęcam do szczepień, bo to pozwoli wrócić nam wszystkim do normalnego życia społecznego, zawodowego i rodzinnego – mówi Matyskiel.

W sobotę nie będzie potrzebna aplikacja do weryfikacji osób zaszczepionych. Wystarczy, że weźmiemy ze sobą kartę ze szczepienia lub cokolwiek, co je potwierdzi.

Tegoroczna Europarada będzie skromniejsza niż w latach ubiegłych, nie tylko pod względem liczby koncertów. Wydarzenie ograniczy się do jednego dnia, z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Po raz pierwszy w całości, bez przemarszu, będzie zlokalizowana w parku miejskim. Na uczestników, od godziny 13, czekać będzie mnóstwo atrakcji, nie tylko muzycznych: bezpłatne atrakcje dla dzieci, występy mażoretek, pokaz tańca street dance, wybory MISS Europarady i wiele innych. W tym roku gwiazdą imprezy będzie Roksana Węgiel z zespołem.

Ale to nie koniec wydarzeń kulturalnych w Suchowoli. Jeszcze w lipcu odbędzie kolejna edycja Festiwalu Wielu Kultur, 15 sierpnia dożynki gminne, na której będzie mnóstwo atrakcji oraz występ gwiazdy muzyki disco polo, 11 września urodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, podczas których odbędzie koncert muzyki Michała Lorenca, 26 września najstarszy bieg średniodystansowy na 10 km czyli Cross Trzeźwości.

– Mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje naszych planów – podkreśla Matyskiel.

Ewa Bochenko

Komentarze