System HCM – zobacz, jak w praktyce może pomóc Ci zarządzać projektami w Twojej firmie

Wśród systemów informatycznych wspomagających organizację pracy przedsiębiorstwa systemy HCM zajmują szczególne miejsce. Zwłaszcza programy najnowszej generacji mają na tym polu nieocenione zasługi i okazują się doskonale odpowiadać na potrzeby firm i instytucji które wdrażają je w swojej działalności. Czym właściwie są systemy HCM i w jaki sposób mogą pomóc w pracy naszej firmy?

Czym są systemy HCM?

HCM to skrót od angielskiego human capital management, co oznacza zarządzanie kapitałem ludzkim. Pojęcie to wydaje się dość nieostre i de facto w zależności od specyfiki działalności firmy i branży którą się zajmuje będzie oznaczało coś innego. Podstawowy system HCM to prosty program pozwalający zarządzać czasem pracy, czyli np. ustalać grafik i kontrolować płace – ich wysokość, terminy, ew. przyznawane premie.Współczesny system HCM będzie jednak potrafił znacznie więcej i okaże się być narzędziem o wiele bardziej złożonym.

Zadania systemu HCM

Naturalnie najprostsze funkcje  systemu HCM nadal pozostają w użyciu – w przypadku małych firm lub takich, które prowadzą niezbyt złożoną działalność, kontrolowanie płac i ustalanie grafiku w zupełności wystarczy. Sytuacja zmienia się jednak gdy mamy do czynienia z dużą firmą lub taką, która właśnie zaczęła dynamicznie się rozwijać. Współczesne systemy HCM są między innymi w stanie inicjować i koordynować procesy rekrutacji. Pomagają selekcjonować nadesłane CV, dzięki czemu nie tylko znacznie skrócimy czas poświęcany na rozmowy kwalifikacyjne, ale również będziemy w stanie łatwiej podjąć decyzję – wystarczy, że przed rozpoczęciem rekrutacji określimy interesujące nas kryteria. System HCM często pomaga również oceniać pracowników pod kątem efektów ich pracy, co później możemy wykorzystać przy rozdzielaniu premii lub awansów. Dzięki dobremu systemowi zarządzania kapitałem ludzkim usprawnimy również komunikację pomiędzy poszczególnymi pracownikami i ułatwimy sobie monitorowanie i stymulowanie ich rozwoju zawodowego. Program komputerowy będzie np. w stanie określić mocne i silne strony pracownika, ustalić, w jakich obszarach będzie potrzebował doszkolenia lub wyłapać predyspozycje do zadań, w których może okazać się znacznie bardziej potrzebny.

Korzyści z posiadania systemu HCM

Największą zaletą systemów HCM jest poprawienie efektywności zarządzania pracownikami. Program komputerowy jest w stanie lepiej wykorzystać ich umiejętności a także sprawić, że będą dobrze czuli się w pracy i czerpali z niej większą satysfakcję, co doskonale wpływa na zaangażowanie i produktywność. Wdrożenie takiego systemu zdejmuje też z kadry zarządzającej część obowiązków i pozwala skupić się na innych zadaniach, np. tworzeniu strategii firmy lub poszukiwaniu nowych klientów. Ponadto systemy HCM w odróżnieniu od żywych ludzi cechuje obiektywność – część ekspertów uważa to za wadę, jednak z punktu widzenia wyników przewaga kierownictwa wspomaganego przez system komputerowy nad kierownictwem które wszystko robi samodzielnie okazuje się bezdyskusyjna. Co więcej system HCM jest nie tylko bardziej efektywny od żywego człowieka, ale również po prostu tańszy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze