System monitoringu i wykorzystanie awaryjnego zasilania UPS

security camera and urban video

Korzystając z urządzeń elektrycznych, warto mieć pewność, że żadne sytuacje losowe nie spowodują utraty naszej pracy. Zapewnia to zasilacz UPS – jego zadaniem jest zapewnienie podłączonym sprzętom nieprzerwanego dostępu do energii.

Czym jest zasilacz UPS?

Skrót „UPS” oznacza „Uninterruptible Power Supply”, czyli „zasilacz bezprzerwowy”. W momencie nagłego braku dostępu do energii awaryjne zasilanie UPS jest w stanie dostarczać napięcie od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, w zależności od wykorzystanego akumulatora i jego pojemności. Na rynku możemy znaleźć różne modele zasilaczy, różniące się między innymi maksymalną liczbą podłączonych urządzeń.

To rozwiązanie korzystne zarówno dla użytkowników domowych, jak i w przypadku wykorzystania w biurze. Ich działanie pozwala na zabezpieczenie przed utratą ważnych danych podczas pracy na komputerze. Zasilacze UPS stanowią także kluczowy element wszelkiego rodzaju systemów monitoringu. Sprawdzą się również jako awaryjne źródło prądu między innymi w szpitalach. Nieprzerwana praca ważnych urządzeń sprawia, że możemy w każdym momencie zachować pełne bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich własności. Podłączenie zasilacza UPS do monitoringu pozwala zapewnić ciągłość w nagrywaniu obiektu. Dzięki temu obserwowany teren jest nieustannie chroniony nawet w sytuacji, gdy przez kilka godzin jesteśmy odcięci od sieci elektrycznej.

Konstrukcja i działanie zasilacza bezprzerwowego

Budowa samego zasilacza nie różni się znacząco pomiędzy poszczególnymi modelami. Konstrukcja składa się z kilku najważniejszych części, takich jak prostownik odpowiedzialny za ładowanie baterii, falownik zasilający odbiornik, akumulator oraz tak zwany bypass. W niektórych zasilaczach UPS spotkamy bypass wewnętrzny i zewnętrzny – pierwszy chroni sam układ przed przeciążeniem, podczas gdy drugi jest przydatny w trakcie prac serwisowych.

Działanie zasilacza bezprzerwowego polega na szybkim, niezauważalnym przejściu w tryb pobierania energii z akumulatora w momencie braku przepływu prądu z sieci energetycznej. Urządzenie robi to w sposób natychmiastowy, dzięki czemu podłączone sprzęty nie są narażone na przerwy w działaniu.

Rodzaje zasilaczy UPS

Dostępne na rynku zasilacze UPS dzielą się na trzy główne typy: online, offline i line-interactive. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się bardzo stabilnym i mocnym napięciem dzięki oddzieleniu układu zasilania od napięcia wyjściowego. Mechanizm polega na zamianie napięcia zmiennego na stałe w prostowniku, a następnie z powrotem na przemienne w falowniku. Dzięki temu napięcie jest odporne na wszelkie zakłócenia, a w efekcie nie musimy martwić się o wszelkie przerwy w pracy urządzeń. Łączy się to jednak z większym rozmiarem sprzętu oraz szybszym nagrzewaniem, przez co konieczne jest użycie dodatkowego chłodzenia.

Drugi typ zasilaczy UPS opiera się na nieustannym ładowaniu akumulatorów prądem o niewielkim natężeniu. Dzięki temu układ offline jest zawsze przygotowany do pracy. Gdy zabraknie napięcia z sieci, urządzenie przełącza się na zasilanie akumulatorowe. W momencie zmiany sposobu zasilania mogą pojawić się minimalne przerwy i zakłócenia w pracy podłączonych sprzętów. W porównaniu do wariantu online możemy jednak liczyć na niższą temperaturę działania, mniejsze koszty eksploatacji oraz mniejszymi rozmiarami.

Ostatni typ – line-interactive – jest ulepszoną wersją zasilaczy offline. Przez użycie falownika do pracy sieciowej i akumulatory napięcie wyjściowe jest bardziej stabilne, dzięki czemu nie musimy obawiać się o zaburzenia funkcjonowania podłączonych urządzeń.

Jak wybrać zasilacz UPS?

Przy zakupie sprzętu zasilającego musimy przede wszystkim zastanowić się nad urządzeniami, które będą do niego podłączone. Przed zdecydowaniem się na konkretny model powinniśmy policzyć, ile prądu wymagają używane przez nas sprzęty. Na rynku znajdziemy zasilacze bezprzerwowe o mocy od 390 do 2100 W – warto wybrać produkt z pewnym zapasem, by utrzymać stabilną pracę wszystkich urządzeń. Kolejnym ważnym aspektem jest montaż: indywidualny lub w szafie serwerowej. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w udogodnienia takie jak wyświetlacze LCD.

Artykuł partnerski

Komentarze