W coraz bardziej cyfrowej gospodarce zarządzanie danymi produktowymi (PDM) ma potężny wpływ na funkcjonowanie firm produkcyjnych. Systemy PDM, takie jak SolidWorks PDM, wprowadzają znaczące zmiany w sposobie zarządzania dokumentacją, procesami produkcyjnymi oraz współpracą zespołów projektowych.
Zarządzanie danymi produktowymi (PDM) w firmach produkcyjnych, które działają z powodzeniem od wielu lat, wymaga nie tylko inwestycji i szkoleń, ale też zmiany przekonań i nawyków. Dlaczego warto?
Zarządzanie dokumentacją
Cieszący się popularnością SolidWorks PDM wiodącego na świecie francuskiego producenta oprogramowania inżynieryjnego Dassault Systèmes to zaawansowany system, który umożliwia organizację, kontrolę wersji i współdzielenie plików CAD oraz innych dokumentów w środowisku zespołowym.
Dzięki centralnemu repozytorium danych, użytkownicy mogą łatwo przechowywać, wyszukiwać i zarządzać dokumentacją projektową. Mają jednocześnie zapewnione bezpieczeństwo danych i zgodność z procesami firmy. System usprawnia również zarządzanie odniesieniami plików SolidWorks oraz wersjonowaniem i rewizjonowaniem dokumentacji. W efekcie powstaje w pełni elektroniczny i płynny obieg dokumentacji.
Na każdym etapie produkcji i sprzedaży poszczególni pracownicy odnoszą się w swoim zakresie obowiązków do tego samego źródła danych produktowych. Z jednej strony minimalizuje to ryzyko błędów, a z drugiej umożliwia zwrotne zbieranie istotnych danych, które dotąd były rozproszone, nieuporządkowane, lub po prostu nie trafiały do osób decyzyjnych.
Automatyzacja procesów
Jedną z kluczowych zalet systemu PDM jest zwiększenie możliwości automatyzacji procesów projektowych, produkcyjnych i sprzedażowych. Otwiera to również możliwość zastosowania AI (sztucznej inteligencji) w optymalizacji produkcji i generowaniu raportów.
System umożliwia na przykład zautomatyzowane tworzenie list materiałowych, które samoczynnie aktualizują się podczas edycji dokumentacji konstrukcyjnej. Dzięki temu firma może zredukować czas niezbędny na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz produkcyjnej, co przekłada się na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów oraz przyspiesza uruchomienie produkcji.
Współpraca zespołowa i dane produktowe
SolidWorks PDM wspiera ponadto prawidłowe zarządzanie elektronicznym obiegiem dokumentacji, zgodne ze standardem ISO 9001. System umożliwia współużytkowanie dokumentacji przez wielu członków zespołu projektowego, co, jak wspomniano już wyżej, ułatwia komunikację i współpracę.
Dzięki rozbudowanej wyszukiwarce, użytkownicy mogą łatwo znaleźć potrzebne dokumenty, a to usprawnia i przyspiesza procesy decyzyjne oraz eliminuje błędy wynikające z użycia nieaktualnej wersji dokumentacji.
Przykład z polskiego rynku
Obecnie w Polsce wiele firm produkcyjnych wdraża systemy PDM, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku i zwiększyć swoją konkurencyjność oraz przygotować się na nadejście ery AI. Pomagają w tym wyspecjalizowani dystrybutorzy oprogramowania dla firm, tacy jak Visiativ Poland.
Kto decyduje się na takie wsparcie? Przede wszystkim przedsiębiorstwa, które zdały sobie sprawę ze swojego długu technologicznego i sięgają po dotacje na cyfryzację, by wykonać skok w przyszłość. Reprezentują tak różne branże jak obróbka drewna, motoryzacja czy produkcja form i narzędzi. Nie sposób wskazać jedną branżę na polskim rynku, która byłaby wiodąca we wdrażaniu w pełni elektronicznego obiegu dokumentacji. Korzyści z takiej transformacji czerpią zarówno firmy mniejsze, jak i duże, reprezentujące produkcję maszyn, jak i dóbr konsumpcyjnych.
Artykuł sponsorowany