Szansa na dobry start w branży IT. Niejeden zostaje tu na dłużej

Pierwsza praca dla studenta, czyli jak rozpocząć swoją karierę zawodową jeszcze w trakcie studiów. W jaki sposób zdobyć doświadczenie w pracy z najnowszymi technologiami? Rozwiązaniem jest udziału w praktykach czy stażach studenckich. Do 28 kwietnia trwa rekrutacja na 18. edycję wakacyjnych, płatnych staży w Comarch, które odbywać się będą od 1 lipca do 30 września w 13 polskich miastach, w tym również w Białymstoku.

Zgodnie z najnowszym raportem zaprezentowanym przez No Fluff Jobs pracodawcy z branży IT poszukują głównie kandydatów, którzy mają już za sobą określone doświadczenia zawodowe i tylko 12 proc. ofert pracy skierowanych jest do juniorów. Program stażowy Comarch po raz kolejny daje szansę studentom co najmniej drugiego roku studiów kierunków informatycznych lub pokrewnych na rozpoczęcie zawodowej przygody z najnowszymi technologiami.

Aplikacje przyjmowane są do 28 kwietnia poprzez formularz, znajdujący się na stronie staz.comarch.pl. W zależności od wybranego profilu stażowego studenci będą mogli uczestniczyć w wakacyjnym programie Comarch w jednym z 13 oddziałów firmy (Białystok, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław). Zainteresowani podjęciem współpracy mogą aplikować na profil programistyczny, embedded, inżynier systemowy, telekomunikacja czy Artificial Intelligence/Machine learning. W Białymstoku zostanie uruchomiony program stażowy o profilu programistycznym.

Wybrani kandydaci otrzymają zaproszenie na test kwalifikacyjny z technologii IT, a w przypadku projektantów – do udziału w rozmowach. Osoby, które uzyskają najlepsze wyniki podczas rekrutacji, dostaną propozycję udziału w trzymiesięcznym stażu. Rozpocznie się on w lipcu i potrwa do końca września. Stażyści otrzymają wynagrodzenie oraz będą mogli skorzystać z płatnego urlopu.

Trzymiesięczny staż w Comarch daje studentom szansę na pracę przy realizacji konkretnych projektów biznesowych, wszystko pod okiem doświadczonych opiekunów. Comarch jest polską firmą, ale prowadzi biznes globalnie, na sześciu kontynentach, w blisko stu krajach. Dla stażystów podjęcie współpracy z organizacją daje możliwość udziału w projektach realizowanych dla firm z Bliskiego Wschodu, krajów Ameryki Łacińskiej czy Azji. Pracownicy mają w ten sposób szansę rozwijać swoje umiejętności w środowisku międzynarodowym oraz poznawać specyfikę lokalnych zasad biznesowych.
Kilkuosobowe zespoły stażystów otrzymują zadania obejmujące takie etapy jak analiza problemu, zaprojektowanie i zaprogramowanie rozwiązania oraz wdrożenie skończonego projektu.

Na stażu nie otrzymywałem najnudniejszych zadań, których nikt nie chciał robić. Wręcz przeciwnie. Stawiano przede mną trudniejsze zadania, w których wykonaniu pomagał mi mentor i reszta zespołu – wspomina Wojciech Woźniczka, stażysta w 2017 roku, a obecnie Java Developer w Comarch.

Dzięki udziałowi w stażu poznałam ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, z którymi stworzyliśmy zgrany zespół. Był to dla mnie również okres intensywnego rozwoju, podczas którego zdobyłam cenne doświadczenie oraz poszerzyłam wiedzę. Upewniłam się, że to jest to, w czym się widzę przez najbliższych kilka lat i tak to trwa do dziś – mówi Natalia Woch, stażystka z 2016 r., a obecnie programistka pracująca przy projektach dla telekomów.

Tylko w 2019 roku 75 proc. stażystów otrzymało możliwość dalszego rozwoju swojej kariery w strukturach Comarch. Dla większości studentów udział w wakacyjnym programie jest więc nie tylko szansą na rozpoczęcie pracy przy projektach związanych z najnowszymi technologiami, ale również początkiem dłuższej współpracy z firmą. Spółka daje także możliwość podjęcia pracy po stażu tak, by nie kolidowała ona z zajęciami na uczelni. Jest to możliwe dzięki podjęciu zatrudnienia na część etatu oraz elastycznym godzinom pracy.

Dlaczego niektórzy z nich zdecydowali się zostać na dłużej?

Przede wszystkim przez tempo i różnorodność zadań, jakie miałem okazje realizować na stażu. Projektowałem rozwiązania z obszaru IoT, eZdrowia czy bankowości. Uczestniczyłem również w projektach dla klientów komercyjnych. Najważniejszym z projektów, w który zostałem zaangażowany jako stażysta była Bransoletka Życia. Na potrzeby rozwoju tego produktu w Comarchu został uruchomiony dział, którego jestem kierownikiem. Pracowałem przy tym projekcie już od fazy ustalania wstępnych założeń i mam olbrzymią satysfakcję mogąc dzisiaj patrzeć na sukcesy tego produktu – opowiada Karol Kuźniarowski, stażysta w 2016 roku, dyrektor Centrum Urządzeń Partnerskich.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze