„Mały fiat 126p. Pomnik lat 90” to instalacja, którą od 5 maja 2025 roku można oglądać w Alfa Centrum w Białymstoku. Jest częścią niezwykłej kolekcji stworzonej przez Galerię Arsenał, która z okazji 60. rocznicy istnienia, prezentuje prace artystów w różnych punktach miasta. Ta ciekawa i bogata w znaczenia instalacja w Alfa Centrum będzie dostępna dla odwiedzających do 31 maja.
Galeria Arsenał w Białymstoku obchodzi w tym roku sześćdziesięciolecie swojego istnienia. „Kolekcja II” Arsenału jest młodsza – powstaje od 1991 roku, ale przez lata stała się jedną z największych kolekcji sztuki polskiej i wschodnioeuropejskiej.
Wybrane prace można oglądać na wystawie „Arsenał 60! O kolekcjonowaniu, kolekcji i miłości do Arsenału”. Jej kuratorkami są: Lena Prents i Tatiana Kochubinska.
– W ramach naszego jubileuszowego projektu przygotowaliśmy prezent dla mieszkańców i mieszkanek Białegostoku. Umieściliśmy ok. 20 oryginalnych prac z „Kolekcji II” Galerii Arsenał w Białymstoku w przestrzeni miejskiej. Jednym z wybranych miejsc będzie Alfa Centrum. Bądźcie więc uważni. Sztuka jest wszędzie – komentuje Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku.
Wystawa wychodzi poza sale galerii i wkracza w przestrzeń miejską – bliżej ludzi, ich miejsc pracy, wypoczynku i życia prywatnego. Wybrane dzieła sztuki mówią o bliskości, pamięci i wartościach, które są ważne w życiu każdego człowieka. W Alfa Centrum znajduje się praca Volodymyra Kuznetsova pt. „Mały fiat 126p. Pomnik lat 90” („Small Fiat 126p. Monument to the 90s”).
Tworząc instalację – pomnik lat 90. w nie tak odległym roku 2011, Volodymyr Kuznetsov sięgnął do osobistych wspomnień. Kuznetsov urodził się w 1976 roku w Łucku (Ukraina), obecnie mieszka w Kijowie. Dorastał na przełomie lat 80. i 90. – w czasach, gdy po rozpadzie ZSRR swobodny transport w obie strony przez granicę polsko-ukraińską i dalej stał się czymś normalnym. Późniejsza praca artysty „Mały fiat 126p. Pomnik lat 90”, podejmująca ten temat, jest aktualna na nowo w kontekście współczesnego kryzysu uchodźczego. Czerwony fiat 126p, symbol PRL i transformacji, wypełniony jest towarem: jedzeniem, ubraniami, kosmetykami. To hołd dla nieformalnego handlu – szybkiego, doraźnego sposobu zarabiania, dzięki któremu mogło podróżować i nawiązać kontakty wielu ludzi z krajów dawnego bloku wschodniego.
Integralną część instalacji stanowi wideo – archiwalne nagrania demonstracji z czasów rozpadu ZSRR, upadku muru berlińskiego oraz rozkwitu ruchu Solidarność zestawione z migawkami ówczesnych protestów antyrządowych na Białorusi. Towarzyszy im zakazana dziś w białoruskich mediach piosenka Peremen! (Zmian!) zespołu Kino. Praca Kuznetsova to nie tylko wspomnienie lat 90., ale także zapis złożonych przemian społecznych i politycznych, które do dziś kształtują nasze życie.
– Cieszę się, że Alfa Centrum jest jednym z punktów na mapie Białegostoku, gdzie możemy mieć kontakt z różnego rodzaju sztuką oraz emocjami i doświadczeniami, jakie w nas wywołuje. Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia instalacji, w której bez wątpienia każdy odnajdzie własne skojarzenia i refleksje – mówi Alicja Kasprzyk-Siemienkiewicz, marketing manager Alfa Centrum.
Red. PP