Tarcza antykryzysowa – zmiany i nowe typy wniosków. O czym warto wiedzieć?

Nowe rozwiązania, przewidziane w tzw. tarczy antykryzysowej 2.0, spowodowały konieczność wprowadzenia zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS oraz wprowadzenie nowych typów wniosków. Niektóre z nich są już dostępne w wersji elektronicznej. Ale jeśli chcemy złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, możemy to zrobić nie czekając na zmianę i również będzie rozpatrzony.

Na portalu PUE ZUS została już udostępniona:

  • nowa wersja wniosku dla osób ubiegających się o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D)
  • nowe wnioski dla osób ubiegających się o:
  1. odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO)
  2. zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS)
  3. świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK)
  4. świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK)

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek w nowej wersji zostanie udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem przez PUE ZUS. Można skorzystać z wniosku, który jest aktualnie dostępny na naszym portalu. Wypełniając go płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych lub jest spółdzielnią socjalną, w części II wniosku powinien wypełnić pkt 1. – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Również wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D), przekazane do ZUS w poprzedniej wersji, są nadal ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji.

Co ważne, skany, zdjęcia czy wypełnione pliki WORD lub PDF, przesłane e-mailem, nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez urzędników rozpatrywane. Przypominamy, że aktualnie wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, jak również za pośrednictwem strony gov.pl, pocztą, osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.

Red. PP, fot. ZUS

Komentarze